Turqia mbyll dyert per pacientet me covid nga jashte

Ndaje

Ministria Shëndetësisë ne Turqi ka ndaluar  sjelljen e pacientëve te huaj me Covid në Turqi. Nëse ky urdhër nuk respektohet nga kompanitë dhe spitalet, qeveria do të vendosë sanksione për bizneset përkatëse.

Urdhri i ministrisë është shpërndarë nga Autoriteti i Aviacionit Civil Turk dhe në të gjitha kompanitë ajrore që mundësojnë fluturimet drejt Turqisë.

Sipas gazetës turke Sozcu, vendimi i qeverisë erdhi pas një artikulli të publikuar në këtë media për numrin e lartë të pacientëve me Covid që po vijnë në Turqi duke zënë shtretërit, që mund të përdoreshin nga turqit.

Qytetarët shpenzonin të paktën 20 mijë dollarë për tu kuruar në në Turqi.

Ata vinin kryesisht nga Shqiperia, Rusia, Iraku dhe Gjeorgjia./DRONI.al/

Shumë vende, veçanërisht Evropa, po vendosin në zbatim shumë aplikime serioze, përfshirë mbylljen e plotë. Disa vende madje mbyllën hyrjen e njerëzve të shëndetshëm në vendet e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje