Kanadaja do te pranoje 1,2 milione emigrante, ministri shpjegon arsyet

Ndaje

Kanadaja priet te pranoje më shumë se 1.2 milionë emigrantë të rinj gjatë 3 viteve të ardhshme, tha të premten ministri federal i imigracionit, ndërsa vendi përpiqet të mbushë boshllëqet në tregun e tij të punës dhe të nxisë ekonominë, të dy sektorët të goditur rëndë nga pandemia COVID-19.

Qeveria federale synon të pranojë 401,000 banorë të rinj të përhershëm në 2021, 411,000 të tjerë në 2022 dhe më pas 421,000 në 2023, shpjegoi para gazetarëve në Otava, Ministri i Emigracionit Marco Mendicino. Kanadaja ka nevojë për më shumë punëtorë, tha ai, “dhe emigracioni është mënyra për të arritur atje”.

“Para pandemisë, qëllimi i qeverisë sonë për të çuar ekonominë përpara përmes imigracionit ishte ambicioz. Tani është thjesht jetike”, tha Mendicino.

Sistemi i imigracionit në Kanada është mbajtur prej kohësh si model, pasi historikisht ka sjellë punëtorë të aftë, si dhe refugjatë dhe individë që kërkojnë të ribashkohen me anëtarët e familjes tashmë në vend.

Vendi mbylli kufijtë e tij për shumicën e emigrantëve në Mars për shkak të COVID-19. Gjatë gushtit, ajo kishte vendosur 128,425 të sapoardhur, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters – më pak se gjysma e synimit prej 341,000 personash që kishte vendosur për vitin 2020.

Pandemia COVID-19 gjithashtu ka vënë nën kontroll të shtuar pabarazitë e dukshme dhe problemet e gjata me sistemin e imigracionit në Kanada.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje