BRITANI/ Tre muaj izolim dhe deri në vjeshtë distancim social

Ndaje

Britania duhet të qëndrojë në mbyllje totale deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit vdekjeprurës dhe distancimin shoqëror mund të zgjasë me muaj, paralajmëroi një shef i lartë i shëndetësisë.

Shifrat e larta të qeverisë kanë qenë më optimiste dhe kanë sugjeruar që koronavirusi mund të arrijë kulmin në prill me afro 5,700 vdekje. Por Profesor Neil Ferguson tha se britanikët do të duhet të qëndrojnë brenda për tre muaj të plotë.

Këshilltari kryesor i epidemiologjisë në qeveri  tha për “The Sunday Times”: Ne do të duhet t’i mbajmë këto masa [mbyllja e plotë], sipas mendimit tim, për një periudhë të konsiderueshme kohore – ndoshta deri në fund të majit, ndoshta edhe në fillim të qershorit. Maji është optimist. ‘

Profesori Ferguson shtoi se edhe nëse bllokimi do të hiqet, njerëzit do të duhet të zbatojnë masat e distancimit shoqëror për muajt e ardhshëm afërsisht derinë tetor.

Michael Gove sot nuk pranoi të tërhiqej për aq kohë sa do të ishin në fuqi masat e ashpra që kufizojnë jetën e njerëzve dhe që ministrat nuk do të hezitojnë të zbatojnë rregulla më të ashpra nëse është e nevojshme.

“Ka parashikime të ndryshme për sa kohë bllokimi mund të zgjasë,”  tha ai për Sky’s Sophy Ridge të Dielën.

‘Sa do zgjasë izolimi është  gjë varet nga të gjitha sjelljet tona. Nëse ndjekim udhëzimet, mund të merremi në mënyrë më efektive me përhapjen e sëmundjes.oranews

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje