Moti i keq la pa energji elektrike 57 mijë abonentë,shikoni pasojat

0Shares
0

Përkeqësimi i kushteve të motit shoqëruar me erë të fortë, ka dëmtuar më së shumti linjat ajrore të furnizimit me energji elektrike.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bën me dije se gjatë ditës së djeshme janë dëmtuar 54 fidra që furnizojnë rreth 57 279 abonentë, por brenda 2-3 orësh, siç thuhet në deklaratë, u bë e mundur riparimi i 39 prej këtyre fiderave.

“Rreth 60% e defekteve janë në linja ajrore, ku një pjesë e mirë e tyre u dëmtuan nga moti i keq”, thuhet në njoftim.
Në zonën e Himarës në orën 21:45 për shkak të defektit në një kabinë private, shkaktoi stakimin e Fierit 1 në këtë bashki. “Grupet e gatishmërisë së OSHEE-së lokalizuan defektin me shkëputjen nga rrjeti të kësaj kabine dhe rikthimin e energjisë pas 27 minuta”, thuhet në njoftim.

Edhe disa akse rrugore kanë pasur probleme si pasojë e shiut të rënë. Kështu, në zonën Skuraj- Ulëz, ka pasur rënie inertesh në rrugë, të cilat janë pastruar me ndërhyrjen e autoriteteve.
Në akset rrugore Han i Hotit – Tamarë, Shkodër- Muriqan dhe Ura e Kirit – Mjedë ka pasur rënie të inerteve në rrugë, ku problemet më të mëdha janë shfaqur në Murriqan ku prurjet e materialeve kanë qenë tepër të larta dhe për pasojë ka pasur edhe bllokime të përkohshme dhe të pjesshme të rrugës.

“Është punuar gjatë natës për t’i mbajtur këto segmente të hapura, ndërsa vijon puna për pastrimin dhe kthimin në normalitet të tyre. Nuk ka bllokim të qarkullimit”, sqaron ministria.

Në aksin Krujë – Sari Salltik, ka pasur rrëshqitje të masivëve shkëmbor, pa pasoja për qytetarët. Po punohet nga kontraktorët për lirimin e rrugës.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje