Zjarri në Notre-Dame, bletët që jetojnë në çatinë e katedrales i mbijetuan flakëve

0Shares
0

Banorët më të vegjël të Notre-Dame i kanë mbijetuar zjarrit shkatërrues që dogji pjesën më të madhe të çatisë së katedrales dhe rrëzuan kullën e  famshme të saj.

Rreth 200,000 bletë që jetonin në koshere në çati fillimisht mendohej se ishin zhdukur në flakë. Megjithatë, Nicolas Géant, bletari i katedrales, ka konfirmuar se bletët janë gjallë dhe vazhdojnë gumëzhojnë.

Z. Géant është kujdesur për  tre kosheret e katedrales që nga viti 2013, kur u instaluan.

Kjo ishte pjesë e një iniciative për të rritur numrin e bletëve nëpër Paris.

Kosheret ulen në majë të sakristisë nga ana jugore e Notre-Dame, rreth 30 metra nën çatinë kryesore. Si rezultat, Z. Géant thotë se mbetën të paprekura nga flakët.

Bletët evropiane – ndryshe nga speciet e tjera – qëndrojnë në zgavrën e tyre pas ndjenjës së rrezikut, duke punuar për të mbrojtur mbretëreshën e tyre.

Temperaturat e larta do të kishin rrezikun më të madh, por Z. Géant shpjegoi se tymi do t’i kishte inokuluar ato./DRONI.al

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje