Sulmi ajror në Siri, kryeministrja britanike May: I drejtë dhe ligjor

Ndaje

Kryeministrja britanike Teresa May në një konferencë shtypi mbi sulmet ajrore perëndimore në Siri tha asnjë grup tjetër përveç qeverisë siriane nuk mund ta ketë kryer sulmin e dyshuar kimik në Douma javën e kaluar.

“Ne e dimë se regjimi sirian përdori në mënyrë të neveritshme armët kimike kundër popullit të vet”, tha ajo.

Ajo tha se ishte e drejtë dhe ligjore për të ndërmarrë veprime kundër qeverisë siriane, por nuk kishte të bënte me ndërhyrjen në luftën civile siriane.

Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe, Gavin Williamson është shprehur se sulmet ajrore britanike mbi një objektiv sirian ishin shumë të suksesshme.

Ai tha se ekuipazhet e katër avionëve luftarakë janë kthyer të sigurt.

Duke folur për BBC, Williamson u shpreh se, “Çdo shenjë tregon se ka qenë një mision i suksesshëm… Personeli ynë i shërbimit ka luajtur një rol të rëndësishëm për degradimin e aftësisë së regjimit sirian për të përdorur armë kimike në të ardhmen”.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje