Tag: zgjedhja

Publikohet lista/Këta janë 39 kandidatët nga PD që synojnë të bëhen...

Qarku i Shkodrës, me 11 mandate, ka një numër të madh kandidatësh potencialë për deputetë, 39 individualitete që synojnë të përfaqësojnë PD në zgjedhje. Më...

Dy kandidatë në garë të fortë, SPAK të hënën zgjedh kreun...

Ka përfunduar procesi i vettingut për kandidatët për Kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Burimet bejne me dije se SPAK ditën e hënë do...

Olsian Çela kryeprokurori i ri, Ish-kryeministri e paralajmëroi para 9 muajsh

Përzgjedhjen e Olsian Celës, si kryeprokuror, ish-kryeministri Berisha, e kishte parashikuar disa muaj më parë. Ai shkruante para 9 muajsh në rrjetet sociale, se zgjedhja...

AMENDAMENTI/ Ja propozimi i opozitës për shkarkimin e Arta Markut

Zbardhet amendamenti qw PD e LSI-së propozojnë për të ndryshuar Kushtetutën dhe Ligjin për Zgjedhjen e Kryeprokurorit. Në kushtet e mungesës së KLP-së, zgjidhja e...

Reforma në drejtësi, ambasadorët  dhe shoqëria civile!

Nga Luan Rama Do të duhej të ishin ngritur me kohë institucionet e reformës në drejtësi, e ndër to, do të duhej të ishte ngritur...

Kryemadhi: Kryeprokurori nuk mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

Çështjen më “të nxehtë” të këtyre ditëve, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka komentuar edhe gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, ku...