Tag: Vetting

VENDIMI KUSHTETUESES/ Gjyqtarët dhe prokurorët mund të ruajnë pasurinë edhe pas...

Edhe gjatë procesit të Vetting-ut ku do të kontrollohet pasuria, ana profesionale dhe integriteti moral, gjyqtarët dhe prokurorët mund të japin dorëheqin dhe ky...

VETTING-u/ KLD i dorëzon Komisionit vlerësimet profesionale të gjyqtarëve

Pas shortit të dosjeve, komisioni i Vetting-ut ka marrë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë vlerësimet profesionale të bërë në vite për gjyqtarët, të...

INTERVISTA/Kukan tregon se per çfare po pret Brukseli

Në një intervistë ekskluzive për ABC News, raportuesi në hije për Shqipërinë, Eduard Kukan ka deklaruar, se institucionet europiane po përdorin një retorikë shumë...

EMRAT/ Nis Vetting-u, nën kontroll 13 prokurorë, mes tyre edhe Adriatik...

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka aktualisht në proces kontrolli dosjet e 13 prokurorëve që janë të parët që po i nënshtrohen këtij procesi,...

VETTING-u/Ambasadori Lu: Sot është një ditë shprese

Ambasadori amerikan Donald Lu ka dhënë një mesazh paradite e së hënës, lidhur me nisjen e procesit të Vetingut në Shqipëri. “Sot është një ditë...

Ankimimi i gjyqtarëve për ligjin e Vettingut, nis seanca në Kushtetuese

Në gjykatën Kushtetuese ka nisur seanca e shqyrtimit të ankimimit të bërë nga Shoqata dhe Unioni i gjyqtarëve për ligjin e Vettingut. Gjyqtarët pretendojnë se...

FOTO/ Mblidhet Kuvendi, pritet debat për organet e Vettingut dhe ndalimin...

Seanca plenare në Kuvendin e Shqipërisë sapo është mbledhur. Në mbledhjen e sotme priten debate të forta mes qeverisë dhe opozitës për aktin normativ...

Partia Demokratike paraqet relacionin: 6 pikat kyçe të organeve të Vettingut

Partia Demokratike ka paraqitur një relacion me 6 pika mbi strukturat administrative dhe klasifikimin e pagave për tre organet e rivlerësimit, Komisioni i Pavarur...