Tag: Toka

Befasojnë sizmiologët: Toka në kohën e koronavirusit po lëviz më pak

Pandemia e koronavirusit ka sjellë kaos në jetë dhe ekonomi në të gjithë botën. Por përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit mund të...

DEVOLL/Policia postblloqe dhe përndjekje për bujqit që dalin të punojnë në...

Ne kushtet kur vendi yne eshte ne izolim dhe nuk ka veprimtari te medha prodhuese, ka gjithmone nje rrezik te madh, qe vendi te...

Nuk ekziston vetëm ‘Toka’, austronatët zbulojnë motrën e planetit tonë

Austronatet që përdorin Satelitin e Anketës Exoplanet Transituese të NASA-s (TESS) kanë zbuluar planetin e parë të përmasave të Tokës. Kjo është e rëndësishme...

Sekuestrohet toka në Radhimë me vlerë 2.3 milionë euro, dyshimet e...

Burime zyrtare nga policia lokale kanë bërë të ditur se kanë vendosur nën sekuestro preventive për një sipërfaqe toke të mbjellë me pemë, që...

Ambasada Amerikane bën apelin e rëndësishëm: Duhet ndihma juaj

Ambasada Amerikane në Tiranë ka një tjetër apel. Ajo i  është bashkuar thirrjeve ndërgjegjësuese për ditën ndërkombëtare të Tokës. Sipas Ambasadës, shqetësimi për mirëqenien e...

Qytetarja denoncon: ‘Artur Bushi më mori tokën dhe më kërcënoi’

Një qytetare i ka dërguar një mesazh ish-kryeministrit Berisha ku i tregon për një problem që lidhet me pronat. Sipas zonjës, e cila është qytetare...

Dielli po shkëlqen më pak, në 2019 rrezikojmë të futemi në...

Disa imazhe të publikuara nga NASA kanë shkaktuar shqetësimin se Toka mund të përjetojë një epokë akullore duke filluar që me vitin 2019. Fotot tregojnë...

DENONCIMI/Veliaj vjedh tokën e pronarëve, firma ndërtuese bëhet bashkëaksionere me pronarët

Një tjetër qytetar ka denoncuar këtë radhë vjedhjen e tokës së disa pronarëve të ligjshëm në rrugën 5 Maji në Tiranë. Sipas qytetarit, i cili...

EMRI/ Lezhë, “Ranishtja 4” vazhdon arrestimet për skandalin e tokave në...

Në vijim të  Operacionit “Ranishtja 4”, ku u arrestuan 12 persona dhe u shpallen në kërkim 11 të tjerë, kapet dhe ndalohet një tjetër...

FOTO LAJM/ Nata me shi gërryen fshatin, banesat duken si “në...

Banorët e fshatit Dardhë në rrethin Pukës të premten në mëngjes janë zgjuar në panik, pasi çarja dhe rrëshqitja e dherave për shkak të...