Tag: tirana

I dënuar me 20 vjet burg, ekstradohet në Shqipëri atentatori kosovar...

Është ekstraduar nga Kosova  për në Tiranë Ahmet Ajeti, nga Lipjani, i dënuar me 20 vjet burg për tentativë vrasje ndaj Lul Berishës.  Policia e...

Tirana me risinë më të re/Veliaj: Udhëtoni më lirë se sa...

Nga sot, Tirana bëhet qyteti i parë në Ballkan që sjell sistemin e biçikletave pa stacion "Smart Bike Share", një mënyrë ekologjike dhe inovative...

Erion Veliaj në Hollandë/Tirana ka bere një revolucion të madh,na ndihmon...

Tirana është vlerësuar në Hollandë si qyteti që ka bërë më shumë ndryshime mjedisore vitin e fundit. Kreu i bashkisë Erion Veliaj, i cili...

E FUNDIT/Tirana shpallet kampione e Kategorisë së Parë

Në “Elbasan Arena” eshte luajtur finalja e Kategorisë së Parë, mes fitueses së Grupit B, Tiranës, dhe fitueses së Grupi A, Kastriotit. Kryeqytetasit fituan me...

Erdogan, 450 kërkesë Tiranës për ekstradimin e gulenistëve të Shqipërisë

Besohet se janë rreth 450 kërkesa të qeverisë turke drejtuar Shqipërisë për ekstradimin e anëtarëve të grupit të Gylenit që jetojnë në vendin tonë. “Ankaraja...

Krijohen tre lagje te reja në Tiranë

Banorët e lagjeve periferike të Tiranës urbane, kryesisht në zonën e Freskut, Tiranës së re në Kashar dhe në zonën e Selitës në Farkë...

Reagon klubi Tirana: Dhuna ndaj trajnerit Memelli do të dënohet

Klubi i Futbollit Tirana dënon ashpër incidentin e ndodhur këtë të enjte në kompleksin stërvitor “Skënder Halili”. Në një reagim të postuar në rrjetet...

Tirana një nga qytetet më të këqija për të jetuar, renditet...

Tirana renditet e 176 nga 231 qytete në botë, për cilësinë e jetesës në 2018. Krahasuar me fqinjët rajonalë, jemi shteti me cilësinë më...

Shkupi e Beogradi, në listën e qyteteve më eficiente për të...

Kryeqyteti i Maqedonisë, Shkupi, renditet i pari në Europë, në listën e qyteteve të vogla europiane për sa i përket eficiencës së kostos, për...

Familjet e para të “Llaci-facëve” të Tironës

Në fillimet e shekullit të XIX-të shquheshin në Tironë dy familje të dëgjuara vllahe (arëmëne) si karvanxhinj që i shërbenin tregut të Tironës, përfaqësuesit...