Tag: termetet

Edhe Prokuroria e Lezhës nis hetimet, disa pallate të dëmtuara nga...

Pas Durrësit dhe Tiranës, dhe në Lezhë fillojne hetimet per demtimet e medha qe shkaktoi tërmeti i 26 Nèntorit. Sipas informacioneve, 7 pallate që kanë...

FOTO/Instalohet tek Kepi i Rodonit pajisja e re për tërmetet, sizmiologu...

Interesi i qytetarëve lidhur me tërmetet vijon të jetë i madh dhe detyra kryesore e mediave mbetet të informojë sa me shume lidhur me...

“Fshini aplikacionin”, Sizmiologu thirrje qytetarëve: Nuk mund të merret informacion aty,...

Shqiptarët janë ende në panik, të frikësuar dhe pothuajse gjithë kohës duke bere update në aplikacionin e tërmeteve. Por sizmiologu Ervin Kasaj në Faceboook ka...

FOTO/Lëkundje tërmeti gjatë natës, IGJEUM tregon si ka lëvizur magnituda

Pas tërmetit 4.5 ballë që ndodhi gjatë mesnatës, fatmiresisht me vonë nuk ka patur lëkundje. Sipas IGJEUM, lekundja me e fundit e regjistruar per daten...

Tërmeti/Prokuroria në Durrës regjistron çështjen penale, dy akuzat që hetohen

Prokuroria e Durrësit ka regjistruar çështjen penale që i referohet tërmetit të datës 26.11.2019 ku si pasojë e tij janë shembur një numër ndërtesash...

AMA thirrje gazetarëve: Mos intervistoni të mitur që kanë humbur familjarë

Duke marrë shkas nga intervista me të mitur të mbijetuar nga tërmeti, ka ardhur reagimi i Autoritetit të Mediave Audiovizive. Autoriteti i Mediave Audiovizive këshillon...

FOTO/Nisma e madhe që njofton Elvis Naçi: Do ndërtojmë pallatet që...

Imami Elvis Naçi njofton se ka marrë përsipër të rindërtojë të gjithë pallatat e shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit. Në një postim në...

Rreziku i lartë nga tërmetet, ja 6 kushtet që duhet të...

Sipas informacionit që aktualisht është në dispozicion nga agjencitë dhe institucionet ndërkombëtare që monitorojnë zhvillimet sizmiologjikë në mbarë globin, gati gjysma e territorit në...

Pas mbylljes së shkollave në Tiranë, Durrës dhe Elbasan, pushim dhe...

Pas lajmit se nxënësit e shkollave në Tiranë, Durrës, Elbasan do të ishin pushim për shkak të tërmetit, ministrja harroi të zgjidhte pjesën tjetër,...

Reagon presidenti Meta për ‘tërmetet’, Gjeoshkenca ‘në gjumë’

Një ditë pasi presidenti Ilir Meta iu drejtua me një letër drejtuesve më të lartë të shtetit dhe ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ku...