Tag: poezi

FOTO/”Poezi për zemrën”, Besnik Mustafaj: Dua të vdes për një dashuri...

Besnik Mustafaj mund të mburret lirshëm me këtë vëllim të tijin poetik, të krenohet me stilin e tij, për marrëdhënien e bukur që poezia...

“Hëngri vetëm një mollë para ndeshjes” Rozana Radi thur vargje prekëse...

Historia e Klevis  Çelaj i preku gjithë shqiptarët, si dhe tregoi qartë braktisjen që shteti iu ben figurave që e nderojnë dhe lartësojnë kombin. Boksieri...

‘Analfabeti politik e keqja e madhe e Shqipërisë’, Vasili zbulon se...

Petrit Vasili ka sjellë në vëmendje një poezi të Bertolt Brecht, për të paralelizuar gjendjen e politikës shqiptare dhe aktorëve të saj. Duke lexuar poezinë,...

Ca vargje për plazhet në jug, gazetari thur poezinë: O vend...

Prej disa ditësh është kthyer në jehonë, lajmi se plazhet në jug të vendit janë bosh. Deputetë, gazetarë dhe pushues kanë denoncuar herë pas...

POEZIA/ Pas aktit të sotëm, Monikës i këndojnë “Burrneshë”…

Një poezi po qarkullon në rrjetet sociale kushtuar kryetares se LSI Monika Kryemadhi, ku e quan ndër të tjera “burrneshë”, pas aktit të sotëm...

Poezi për sigurimsin që sfidonte “frikacakun amerikan”

Nga Kastriot Dervishi Në të kaluarën, në jo pak raste hasim edhe poezi për armën e Sigurimin dhe punëtorin operativ. Një prej këtyre është edhe kjo...