Tag: perkujtim

Basha kujton Nënë Terezën, mesazhi që përcjell përmes thënieve të saj

Lulzim Basha kujton te madhen Nene Tereza, ne pervjetorin e lindjes se saj,ndersa me theniet e saj jep mesazhin tek qytetaret. Me thenien “E djeshmja...

“Poeti i pavdeksisë”/Basha poston vargjet e Havzi Nelës në 32 vjetorin...

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar sot në 32 vjetorin e varjes së tij, poetin disident Havzi Nela. Postimi në Twitter i kreut të opozitës, Lulzim...

32-vjetori i ekzekutimit të Havzi Nelës, bashkëshortja kërkesë SPAK-ut: Të hapen...

Në 32-vjetorin e varjes së poetit disident Havzi Nela, bashkëshortja e tij, Lavdie Nela vendos lule me lot në sy në bustin e martirit...

FOTO/Përkujtohet në heshtje dhe pa fjalime 21 Janari, Balla zë vendin...

Janë përkujtuar me heshtje 4 të vrarët e 21 janarit 2011 sot në homazhet që u bënë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” Në krye...

Familjarët e Kacifas ndalohen në ceremoninë për ushtarët grekë, shpërthen e...

Sot po mbahet festa Kombëtare e Greqisë e cila po përkujtohet sot me një ceremoni. Fillimisht në varrezat e ushtarëve grekë në Këlcyrë dhe...

72 vjet nga ekzekutimi i intelektualëve në Malin me Gropa, Basha:...

Lideri demokrat Lulzim Basha ka risjellë në vemendje pushkatimin e 16 personave që përfaqësonin elitën e kombit shqiptar, ne vitin 1947. Basha shkruan se keta...

FOTO/Ambasada amerikane publikon foton e 2-të historike mbi miqësinë SHBA –...

Ambasada amerikane në Tiranë ka sjellë në vëmendje sot një tjetër fotografi historike në kuadrin e përkujtimit të 230 viteve të Departamentit të Shtetit. "Për...

42-vjet nga pushkatimi i poetëve, Basha: Denoncimet e intelektualëve janë pasuria...

Lideri Demokrat ka përkujtuar dy poetët nga Librazhdi,  Vilson Blloshmit dhe Genc Lekës. Në 42-vjetorin e pushkatimit të tyre, Basha thotë me krenari se armata...

VIDEO-LIVE/20 vjet pa Azem Hajdarin, ceremonia e PD në kujtim të...

Sot bëhen plot 20 vjet nga ndarja nga jeta e heroit të Demokracisë, Azem Hajdari, i cili mbeti i vrarë në vitin 1998, pas...

30 vite nga varja e poetit Havzi Nela, Basha kujton poetin...

Kryetari i partisë demokratike Lulzim Basha ka reaguar për të kujtuar sot 30 vjetorin e vrasjes së poetit kuksian Havzi Nela në Kukës. Vendimin për varjen...