Tag: Ligji

BE kthen përgjigje për Teatrin Kombëtar, ka një sugjerim për qeverinë

Çështja e teatrit Kombëtar është një nga temat më të nxehta që aktualisht ende nuk po merr zgjidhje. Pas vendimit të konferencës së kryetarëve për të...

VIDEO/Basha: Nuk mjafton vetëm Vettingu i politikanëve, Rama ka vetëm një...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në bashkëbisedimin me gazetarët ka folur dhe njëherë i bindur për domosdoshmërinë e nismës së Vetingut të politikanëve...

Video/Berisha nxjerr emra në parlament, ja si ligji ul taksat 4...

Kanë nisur punimet në seancën plenare në kuvend. Fjalën e ka marrë ish kryeministri Sali Berisha, i cili ka folur duke i drejtuar pyetje...

Gjermania me ligj të ri imigrimi, kërkon punonjës të kualifikuar

Mbi 50 leje të ndryshme që të lejojnë të jetosh në Gjermani njeh legjislacioni gjerman. Këtu bëjnë pjesë viza për artistët, leja e kufizuar...

Manipulimi i votave për teatrin/Spaho dhe Vasili:Nuk do të marrim pjesë...

Ashtu siç ishte njoftuar, opozita u përfaqësua nga kryetarët e grupeve parlamentare, Vasili dhe Spaho të cilët mbajtën deklaratat e tyre ku shprehën motivin...

Artistët nuk dorëzohen, drejt ngujimit për teatrin Kombëtar/ Ja çfarë thonë

Një ditë pas miratimit të projektligjit që i hap rrugë shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, artistët shprehen mjaft të indinjuar nga sjellja e...

Ligji për Prokurorinë, reagon ambasada amerikane

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me nismën për ligjin e Prokurorisë. Në një postim në Facebook në faqen e ambasadës amerikane,...

Të dënuar të sëmurë, ligji i ri i “dënon” të vdesin...

Ndoc Marku prej 20 vitesh vuan dënimin për vrasje. Por tani po lufton vetë për jetën, pasi ndodhet në fazë terminale të sëmundjes. Ndoci...

Prokurorët në Kushtetuese: Ligji na heq kompetencat, i dyshimtë sinqeriteti i...

Gjykata Kushtetuese ka marrë në shqyrtim ankimin e Unionit të Prokurorëve për një nga ligjet më të rëndësishme të reformës në drejtësi, ligjin 35...

Si do të jenë tarifat e reja të gjykatave pas janarit...

Nga një janari i 2018 në gjykatat shqiptare do të ketë tarifa të reja. Komisioni i Ligjeve miratoi me votat e maxhorancës një projektligj...