Tag: kosove serbi

LAJMI I FUNDIT/ Kuvendi i Serbisë miraton raportin për Kosovën

Kuvendi i Serbisë ka miratuar raportin për Kosovën të cilin e ka përpiluar zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë. Raporti u miratua me 145...

Dialogu Kosovë – Serbi, Meta: Shqipëria rol mbështetës për marrëveshje përfundimtare

Kreu i Shtetit shqiptar, Ilir Meta në përfundim të samitit të Brdo-Brujinit shprehet se do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për tu...

Meta: Dialogu Kosovë-Serbi forcon paqen në Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një postim në Facebook shkruan se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë forcon paqen, garanton sigurinë dhe stabilitetin në...

Komisioni Evropian: Kosova dhe Serbia pa i zgjedhur problemet le ta...

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Margaritis Shinas i ka dërguar mesazh Kosovës dhe Serbisë për të zgjedhur problemet me njëra-tjetrën nëse duan të anëtarësohen në...

Në përplasjen për Kosovën, jemi me SHBA apo me Europën?

Nga Ylli Manjani: Debati mbi kufinjtë e Kosovës dhe jo vetëm, në të cilin gjendemi këto kohë, vjen në fakt si përplasje e fortë SHBA-Europë. Në...

Trump: Ka ardhur koha për një marrëveshje Kosovë – Serbi

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje që Kosova dhe Serbia të shfrytëzojnë kohën e duhur për të arritur një marrëveshje pajtimi ndërmjet tyre. Në...

Haradinaj i vendosur: Nuk e heqim taksën kundër Serbisë

Qeveria e Kosovës nuk do të bëjë kompromis me BE-në edhe pasi Frederica Mogherini po ofron që në këmbim të heqjes së taksës ndaj...

Mogherini kërkon sërish heqjen e tarifave të Kosovës ndaj mallrave serbe

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, kërkoi sërish të mërkurën heqjen e tarifave prej 100 për qind ndaj mallrave serbe...

Berisha: “Edi Rama dhe argati në Prishtinë, punojnë për Serbinë e...

Përballë gazetarit Lutfi Dervishi, ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur se Aleksandër Vuçiç në bashkëpunim me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin po ngrejnë Serbinë e...

Taksa ndaj mallrave serbe, reagon Ambasada Amerikane në Kosovë

Pas vendosjes së taksës nga Kosova ndaj produkteve serbe, vjen një reagim nga e ngarkuara me punë në Ambasadën e SHBA-ve në Kosovë, Colleen...