Tag: kosova

“The Economist”: Pse shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi është i rrezikshëm

Kosova festoi një dekadë e pavarur. Shqiptarët, që përbëjnë shumicën e popullsisë festuan, serbët që jetojnë në enklava, jo. Me këto fjalë e nis...

Berisha, një analizë shteruese për Kosovën: Pas 10 vitesh e shoh...

Nga Suzana Rugova “Bota sot”: Z. Berisha, ky 10 vjetor i Pavarësisë së Kosovës, sipas juve si po e gjen Kosovën? Sali Berisha: Ky 10-vjetor i...

Ish-Presidenti Xhorxh Bush: Zoti të bekoftë Kosovë!

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George Ë. Bush ka uruar për 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Presidenti që firmosi njohjen e...

Lulzim Basha: Gëzuar Pavarësinë, Kosovë! Jemi krenar me ty!

Kreu I opozitës Lulzim Basha ka uruar gjithë shqiptarët për dhjetë vjetorin e shtetit të Kosovës. “Sot, ne jemi të gjithë me mendje dhe me...

Basha: Demarkacioni me Malin e Zi, lajmi më i mirë për...

“Përshëndes arritjen e marrëveshjes mes presidentit të Kosovës dhe atij të Malit të Zi. Në këtë përvjetor të dhjetë të pavarësisë ky është një...

FOTO/ Kosova i hap rrugë liberalizimit të vizave, Thaçi – Vujanoviç...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar para pak minutash se sapo ka nënshkruar marrëveshjen e Demarkacionit me presidentin e Malit të Zi, Filip...

Edhe një shtet tjetër njeh pavarësinë e Kosovës, është diku larg

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Begjet Pacolli ka njoftuar se Kosova ëhstë njohur edhe nga një shtet tjetër anëtar i OKB. “Në vigjilen e festës...

FOTO/ Kosova në prag të 10-vjetorit të Pavarësisë, Serbia blindon kufirin...

Ushtria e Serbisë e ka nisur armatimin e rëndë në kufi me Kosovën në prag të dhjetë vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Portali ‘Zëri.info’ ka...

Lulzim Basha, drastik me klasën politike në Shqipëri dhe Kosovë: Të...

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka komentuar sonte 10 vitet e pavarësisë së Kosovës ndërkohë që ka rrëfyer edhe kujtimet e tij nga viti...

Kosova bëhet “mollë sherri” për SHBA dhe Rusinë, ja përplasja më...

Ambasada Ruse në Kanada ka reaguar pas vizitës se presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Kanada, me një njoftim ku thuhet se, “Pas vizitës...