Tag: Korrupsion

SPAK dhe SHÇBA në aksion, arrestojnë një punonjës policie në Kavajë

SPAK dhe SHÇBA kanë arrestuar një punonjës policie në Komisariatin e Kavajës. Arrestimi i tij është bërë pas finalizimit të operacionit koduar  “Golemi”, në...

Financial Times: Kryeministri i Italisë nën hetim për korrupsion

Giussepe Conte, kryeministri i Italisë dyshohet të jetë në qendër të një hetimi për korrupsion financiar. Financial Times raporton se një fond investimesh i mbështetur...

Favore seksuale dhe 500 euro ryshfet, dënohet me burgim gjyqtari Roland...

Roland Hysi, gjykatësi i Gjykatës së Fierit, u shpall fajtor për korrupsion duke kërkuar favore seksuale nga një qytetare. Ai u dënua me 4,5...

Korrupsioni “nxin” Shqipërinë, Barometri i Ballkanit: Përkeqësim!

Shqipëria vijon të mbetet në listën e zezë të Ballkanit sa i takon korrupsionit. Rezulton se korrupsioni në vendin tonë ka ardhur duke u...

Arrestohet Michel Platini, akuza e rëndë për korrupsion

Ish-presidenti i UEFA-s Michel Platini është arrestuar pas një hetimi për korrupsion në procesin përzgjedhjes së Katarit si organizator për Kupën e Botës 2022. Legjenda...

Rruga Milot-Balldren/ PD denoncon aferën: Garon ish-deputeti PS, pastrim parash si...

Ish-deputetja Jorida Tabaku, njohëse shumë e mirë e ekonomisë, ka shpjeguar sot me detaje se çfarë përmban koncesioni i shumëpërfolur i rrugës Milot-Balldren. Sipas saj...

Tentoi të korruptonte doganierin me 20 Euro, prangoset sarandioti

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia kufitare, pasi tentoi që të korruptonte punonjësit e doganës. Sipas policisë I.R. 55 vjeç nuk plotësonte kushtet për të...

Indeksi i ligjit: Shqipëria në vendet më të korruptuara të botës

Shqipëria renditet e 71-a nga 126 shtete, në Indeksin e Sundimit të Ligjit 2018-2019, të publikuar nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet...

Vasili: ‘Preshi’ i … korrupsionit të Ramës ka arritur nga këtu...

Kreu i grupit parlamentar i LSI, Petrit Vasili me anë të një komenti në rrjete sociale është shprehur se çfarëdo lloj deklarate të bëjë...

Korrupsioni, OSBE: Shqetësues regresi i Shqipërisë

Në Shqipëri, duke komentuar të dhënat e raportit të fundit të Trasparency International, mbi perceptimin e korrupsionit, Prezenca e OSBE-së u shpreh e keqardhur...