Tag: greqi

EMRAT/ Greqia u heq nënshtetësinë himariotëve: Nuk po e greqizoni Shqipërinë

Gazeta greke “Proto Thema” publikoi të shtunën një shkrim ku bën fjalë për një nismë të qeverisë greke për t’i hequr nënshtetësinë greke shumë...

Lufta me zjarret, Greqia sjell dy avionë të tjerë në Shqipëri

Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të...

Greqi, kapen mat shqiptarët duke trafikuar armë, hedhin kallashnikovët dhe granatat

Trafikantët shqiptarë kanën tentuar të dërgojnë në Greqi, një sasi armësh automatike dhe eksplozivësh në Greqi më këmbë nga kufiri. Opercionin e tyre ata...

Lufta me zjarret, Greqia nis helikopterin, Italia neglizhon

Në datën 3 gusht, kur Shqipëria ishte në emergjencën më të madhe të saj për shkak të zjarreve, vetëm Greqia i është përgjigjur me...

Greqi, dy shqiptarët po transportonin 188 kg marijuanë, policia i prangos

Dy të rinj shqiptarë janë vënë në pranga nga policia greke, pasi po transportonin 188 kg marijuanë dhe 1 kg hashash cokollatë. Ndalimi i...

Zjarret po djegin Shqipërinë, Bushati i kërkon ndihmë homologut grek

Situata kritike me zjarret në vend, sipërfaqe të tëra që po shkrumbohen perdite dhe ne shume raste pamundesia per nderhyrje me mjetet e duhura...

VIDEO/ Tërmet në Greqi dhe Turqi, pamjet e tmerrit në ishullin...

Një tërmet i fuqishëm goditi sot Greqinë dhe Turqinë ndërkohë që në vendin fqinj pati të paktën 2 të vdekur. Tërmeti me 6.7 goditi 12...

Greqia kërkesë Shqipërisë: Të bashkohemi kundër drogës

Shteti grek i ka kërkuar bashkëpunim shtetit shqiptar në luftën kundër trafikimit të lëndëve narkotike. Këtë kërkesë e ka bërë ministri i Mbrojtjes së...

Greqi, shkatërrohet banda shqiptare, kryen 130 mijë euro vjedhje

Shkatërrohet një bande me shqiptarë që kryente vjedhje nëpër banesa në Mykono të Greqisë. Shqiptarët e arrestuar janë të moshës 23, 23 dhe 28 vjeç,...

Sarandë, banda e hajdutëve shqiptarë vjedh 6 lopë në Greqi

Një 45 vjeçar ka rënë në pranga nga policia e Sarandës. Dhimitër Karabinaj, 45 vjeç, banues në fshatin Kotë, Vlorë rezultoi se kishte vjedhur 6...