Tag: enver hoxha

Rrëfimi i Kalos: Si vrau veten kuzhinieri i Enverit, pasi e...

“Blloku” i “Bllokut” është quajtur ndryshe armata e punonjësve që shërbente për liderët e lartë komunistë dhe familjet e tyre në oazin e mrekullive...

BLLOKU/ Vdekjet ne Bllok dhe frika qe vinte pas. Nisi me...

Mjeku personal i Ever Hoxhës, Isuf Kalo në librin e tij “Blloku” i botuar nga UETPress ka rrëfyer mitet dhe përgojimet në kohën e...

BLLOKU/ Pushkatimi i Llambi Zicishtit, biseda intime mes mjekut te bllokut...

Nga Isuf Kalo Rrefimi në vijim i Isuf Kalos, mjekut personal të Enver Hoxhës, marrë nga libri “Blloku”, botim i “UET PRESS”, flet per prapaskenat...

BLLOKU/ Jeta e fshehte e Nexhmije Hoxhes

Nga Isuf Kalo Vajza që ishte emocionuar dikur nga libri i Haki Skërmillit “Sikur të isha djalë”, u martua me Enver Hoxhën, por nuk u...

Ramiz Alia, sjellja e tij me byroistët dhe historia e vdekjes...

Nga Isuf Kalo Vito Kapo e zhgënjyer nga sjellja e Ramizit në Paris kur i shoqi ndërroi jetë….Dyshimet e saj mbi vdekjen dhe biseda me...

Ceremonia me FOTO-n e Enver Hoxhës, Alibeaj: Prefekti dhe deputeti i...

Prefekti i qarkut Gjirokastër Astrit Aliaj ka marë pjesë ditën e sotme në ceremoninë përkujtimore të 75-vjetorit të Kongresit të Përmetit. Të pranishëm gjithashtu në...

“Propaganda për Enver Hoxhën”, flet mësuesi i gjimnazit të Tepelenës

Një orë mësimore në lëndën e historisë që rikthente në memorie, kohën e diktaturës dhe kreun e saj Enver Hoxha ka ngjallur reagim në...

“Një ditë me Enver Hoxhën” në Tepelenë rikthejnë ish- diktatorin

Në gjimnazin e Tepelenës zhvillohen orë mësimore në kujtim të ish- diktatorit Enver Hoxha. Ish- drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi shkruan...

Del FOTO-ja e rrallë, Enver Hoxha me djalin dhe nipërit “kënaqen”...

Arkivisti i njohur Kastriot Dervishi ka publikuar ditën e sotme në rrjetet sociale një foto ku shfaqet ish-diktatori Enver Hoxha, djali i tij dhe...

FOTO/ Jemi në diktaturë akoma? Portreti i Enver Hoxhës “pushton” Varrezat...

Sot me rastin e 5 Majit, ditës së Dëshmorëve politika shqiptare zhvilloi homazhe në varrezat e të rënëve për liri. Por krahas tyre u panë...