Tag: enver hoxha

Gazetarja del kundër Rezartës për letrën ndaj Enver Hoxhës: Të dënohet,...

Gazetarja e njohur për natyrën e saj të drejtëpërdrejtë Zhaklin Lekatari edhe këtë herë nuk ka nguruar të shprehet hapur. Ajo ka reaguar pas letrës së...

“Është koha të themi na fal Enver”, Rezarta Shkurta mbështet dedikimin...

Rezarta Shkurta ka publikuar një letër në InstaStory, e cila shpërfaq ndryshimin mes periudhës kur Shqipëria udhëhiqej nga diktatori Enver Hoxha dhe ditëve të...

FOTO/Artikulli i 1949: Moska kërkon ta zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin...

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën...

Neritan Liçaj: Unë, Enver Hoxha i parë në film, ju tregoj...

Aktori i njohur rrëfen përjetimet e diktatorit në filmin “Gjirokastra”, bazuar në historinë e shkruar nga Ismail Kadare. Neritan Liçaj “ringjall” Enver Hoxhën me në...

Nga çfarë kishte frikë? Imzot Frendo: Ja pse Enver Hoxha urrente...

George Frendo, Arqipeshkvi i Dioqezës Tiranë-Durrës, i ftuar më emisionin “Provokacija” me Mustafa Nanon, zbuloi pse diktatori Hoxha kishte më shumë urrejtje për katolikët në...

Heronjtë komunistë në Bulevard, por cfarë thoshte Enveri për ta, ‘hiqen...

Nga Kastriot Dervishi Sikur këto fjalë t’i kisha thënë unë, me siguri makina e propagandës komuniste do nxirrte menjëherë “akuzën” e “neofashistit”. Këtë e thotë...

Vetvrasja e Mehmet Shehut, mjeku i Enver Hoxhes nxjerr nje version...

Vetëvrasja e Mehmet Shehut ishte një akt i kryer për të përfituar negociata të tjera me vdekjen e tij, porosi që i la edhe...

Zbulohet dokumenti i vjetër: Enver Hoxha mezi kaloi klasën në provimin...

Memorie, bën publike një faksimile të “Gazet e Korçës” të datës 21 qershor të vitit 1931 ku janë publikuar rezultatet e provimeve të nxënësve...

BLLOKU/ Miqesia e Mehmet Shehut me mjekun e njohur francez dhe...

Nga Isuf Kalo Unë besoj se Mehmet Shehu e dëshironte ndryshimin e regjimit si në parime, ashtu dhe në mënyrën e qeverisjes së vendit. Atë...

DOKTORI I BLLOKUT/ Frika se mos Enveri vdiste gjate aktit sek*ual

Nga Isuf Kalo Kjo ishte ndoshta zona më e mistershme në Shqipërinë e paraviteve ’90. E ëndërruar dhe e paarritshme prej shumicës. Isuf Kalo, asokohe...