Tag: BE

Raporti sekret gjerman: Bashkimi Europian mund të shpërbëhet

Bashkimi Europian mund të ketë hyrë në rrugën e shpërbërjes. Dhe për këtë skenar, Gjermania po përgatitet. Këtë e konfirmojnë mediat gjermane, të cilat kanë...

FOTO/ Bie propaganda e Ramës, BE i kujton kryeministrit drogën dhe...

Pretendimet e kryeministrit Edi Rama për luftë efektive antikanabis gjatë qeverisjes së tij dhe çelje të negociatave të anëtarësimit gjatë vitit 2018, sot kanë...

INDEKSI i BB/ Shqipëria në listën e vendeve që nuk kontrollojnë...

Media ekonomike italiane ‘IlSole 24Ore’ ka përpunuar të dhënat e fundit të Bankës Botërore për indeksin e qeverisjes, duke u përqendruar në treguesin e...

Një sistem i ri kontrolli për të shkelur në vendet anëtare...

Do paguani para dje do të kaloni një sistem të ri kontrolli përndryshe nuk do të mund të shkelni më në tokat e vendeve...

Zyrtari i larte europian ka nje lajm per vizat me Shqiperine

Shqipëria nuk rrezikon rikthimin e regjimit të vizave me zonën Shengen. Knut Fleckenstein, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian e përjashtoi këtë opsion. Duke folur...

ANALIZA/Boll me lojën kukafshehthi të BE me Turqinë

Bisedimet e anëtarësimit BE-Turqi bëjnë pjesë në gënjeshtrat më të mëdha të BE. Ato e kanë burimin në një kohë, kur ende kishte shpresë...

Lufta me zjarret, BE: Forconi marrëdhëniet mes institucioneve të mbikëqyrjes që...

Zjarret e shumta që po përfshijnë Shqipërinë kanë krijuar një gjendje të vështirë dhe pasojat do të jenë të rënda. Ajo që shpesh thuhet...

Pas Anglisë, një tjetër shtet mund të largohet nga BE

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, është shprehur i shqetësuar pasi vendi i tij, Polonia mund të largohet nga Bashkimi Evropian. Deklaratat e Tusk vijnë...

Hahn: Po negociojmë me Serbinë dhe Malin e Zi, Shqipëria është...

Qëllimi i investimeve në Ballkan është ndërlidhja më e mirë e përgatitja e këtyre vendeve për anëtarësim në BE, pohon në intervistë ekskluzive për...

BE, 1.5 milionë vende pune, procedura te portali i punësimit

Bashkimi Europian ofron pothuajse 1 milion e gjysmë vende pune, për të cilat mund të aplikojnë jo vetëm shtetasit nga vendet e unionit, por...