Tag: ballkani

Gjermania merr vendimin e papritur, çfarë pritet të ndodhë me punëtorët...

A do të kenë të drejtë qytetarët e Ballkanit Perëndimor të vazhdojnë të vijnë për t’u punësuar në Gjermani ? Leja speciale për punëtorët migrantë...

Rritja e rasteve, BE mund t’i mbajë mbyllur kufijtë për Ballkanin...

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për qytetarët e Kosovës dhe vendeve tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor, edhe...

Të gjithë në Ballkan përveç Shqipërisë po shmangin Italinë, karantina për...

Situata ne vendin fqinj ne Itali ende vijon te jete e rende. Aktualisht raportohet për 229 persona të infektuar me coronavirus, ndërsa 7 të...

“Arsyet pse mini-shengeni do të dështojë”, nisin përplasjet mes krerëve të...

Derisa kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbështet nismën për “Mini-Shengenin” ballkanik, duke e vlerësuar si shumë të mirë për lëvizjen e njerëzve...

Sqarime për ardhjen në Gjermani, personat mbi 45 vjeç duhet të...

Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Gjermani, Stephan Mayer shpjegon për DW dallimet mes ligjit të ri për fuqinë punëtore...

“E papranueshme që një nismë Rajonale lë jashtë Kosovën”, PDIU: Shqipëria...

PDIU ka reaguar pas takimit të Edi Ramës me liderët e Ballkanit (Serbisë dhe Maqedonisë) lidhur me mini-schengen, e propozuar per t'i dhene liri...

VIDEO/Ilir Meta pret në Tiranë liderët e Ballkanit, çfarë rëndësie ka...

Liderët e Ballkanit ndodhe në Tiranë për samitin Brdo-Brijuni. Ka qënë presidenti Ilir Meta i cili ka pritur udhëheqësit. Në një dalje për mediat pas...

Mësohet tema e takimit Merkel-Rama, Macron i vendosur: Jo diskutime për...

Ndërsa po zhvillohet samiti i Berlinit, DW ka bërë me dije detaje të tjera nga takimi.  Në Samitin e Berlinit, një nga pikat që...

Korrigjimi i kufijve Kosovë-Serbi apo “korrigjimi i tërë ballkanit”

Për shumë vjet, debati për kufijtë në Ballkan ishte një temë gati se e ndaluar për politikanë e liderë shtetëror të këtij rajoni. Hapja...

Raporti i CIA-s: Në Shqipëri pastrohen para dhe korridor droge, Mali...

Inteligjenca amerikane jep alarmin për shtimin e rrezikut të terrorizmit në Mal të Zi. Në raportin më të fundit të publikuar në fazen zyrtare...