Tag: Ballkani Perendimor

Austria ‘ndëshkon’ Ballkanin Perëndimor, vendos 14 ditë karantinë për udhëtarët

Austria ka vendosur rregull për karantinim 14 ditor për personat që vijnë nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Vendimi i ri i Austrisë është goditje e...

Çfarë dëshiron me të vërtetë Macron në Ballkanin Perëndimor?

*Analizë Vetoja e zgjerimit për presidentin francez Emmanuel Macron nuk është një provë për lëshime në zona të tjera, thonë diplomatët dhe eurodeputetët e tij. Thirrjet...

Ambasadori: Pse BE ka vene ne udhekryq Ballkanin Perendimor

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE as s'mund të sfidohet dhe as s'mund të zëvendësohet me forma të tjera angazhimi të BE, thekson në...

Hahn: Korrupsioni dhe varfëria pengojnë integrimin e Ballkanit, Mali i Zi...

Komisioneri për zgjerimin Johannes Hahn në intervistën për Deutsche Wellen nuk pranon të ndajë vendet e Ballkanit në grupe, kush do hyjë i pari...

VIDEO/ Zgjerimi i BE-së, Mogherini: Nuk kemi asnjë afat të caktuar...

Përfaqësuesja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini është shprehur mesditën e sotme se nuk ka asnjë datë zyrtare për integrimin e vendeve...

Kocijancic i tërheq vëmendjen Ramës: Ky është viti i reformave, BE...

Interesit për strategjinë që do të ndjekë Bashkimi Europian për integrimin e Ballkanit Perëndimor, zëdhënësja e Komisionit Europian për punët e jashtme, fqinjësinë e...

DEUTSCHE WELLE/ “Startegjia e zgjerimit” e BE-së, “harron” Shqipërinë deri në...

Bashkimi Evropian pret që viti 2018 të jetë vendimtar për Ballkanin Perëndimor dhe afrimin e tij me Brukselin. Por realisht ka shumë probleme. Viti 2017...