Tag: azilante

SHIFRA/Largime masive të shqiptarëve, ja destinacionet që i tërheqin për punësim

Azilantë, studentë dhe të punësuar. Shqiptarët po gjejnë mënyra të ndryshme për t'u larguar nga vendi. Gjithnjë e më shumë po preferojnë emigrimin përmes...

Publikohen shifrat, rritet numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në BE

Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Mijëra qytetarë nga Venezuela, Kolumbia por edhe nga...

Vende të lire pune, Gjermania e përqëndruar tek refugjatët e kualifikuar...

Ekonomia gjermane ka përjetuar një periudhë të gjatë lulëzimi ekonomik. Por perspektivat për të ardhmen nuk janë kaq të mira, thotë Presidenti i Dhomës...

“Edi Rama më i rrezikshëm dhe më i zi se 600.000...

Kreshnik Spahiu, ish-lideri i Aleancës Kuq e Zi, e cilëson të rrezikshme gatishmërinë e qeverisë shqiptare për të pritur azilantë nga Afrika, Siria, Afganistani...

Dëbimi gjatë natës në Berlin dhe kthimi i trishtë i familjes...

Afro 300 ish-azilantë nga Shqipëria e Kosova ka dëbuar Berlini gjatë këtij viti. Avioni i fundit në drejtim të Prishtinës u nis më 15...

FOTO/ Familja shqiptare rrezikon të dëbohet nga Franca, shkolla e djalit...

Të shumta janë familjet shqiptare të cilat kanë shkuar në Francë për të kërkuar azil dhe për një jetë më të mirë. Por, shpesh...

Azilantët, Zvicra ashpërson rregullat për ballkanasit

Këshilli Federal në Zvicër miratoi disa urdhra për të shpejtuar procedurat e azilit. Ai gjithashtu specifikoi listën e vendeve të sigurta, ku bëjnë pjesë...

Franca kthen 30 azilantë shqiptarë, priten shumë të tjerë

Rreth orës 15:30, në aeroportin e Rinasit, ka mbërritur një charter me 30 shtetas shqiptarë të rikthyer nga Franca, të cilët kishin kërkuar azil...