Tag: azil

Albin Kurti: Thaçi do ndjekë të njëjtën rrugë si Gruevski, do...

Numri një i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka bërë një deklaratë të fortë përsa i përket Hashim Thaçit. Kurti zbuloi planin e Thaçit, i cili...

Ish-oficeri nxjerr faktin e ri: Ja pse Emiljano Nuhu nuk e...

Shumë analistë, politikanë e konsideruan denoncimin e ish-nënkomisarit Emiljano Nuhu, ku ai tregonte se ishte kërcënuar me armë, si një tentativë e tij për...

Drama e familjes shqiptare në Gjermani, babai kërcënon se do të...

Një 30-vjeçar shqiptar u arrestua nga policia gjermane mëngjesin e së mërkurës së 19 shtatorit në Krefeld, pasi kërcënoi se do të  hidhte fëmijën...

Asnjë mundësi azili në Gjermani! Çfarë duhet të bëjë rinia shqiptare?

Mundësi që rinia të mos emigrojë dhe kontribuojë në procesin unik të përafrimit me Bashkimin Evropian, për këtë u diskutua në Tiranë në një...

Azilet mbushen plot, shtohen kërkesat e moshës së tretë si rezultat...

Largimi i të rinjve në emigracion po i detyron shumë të moshuar tu drejtohen qendrave rezidenciale. Në qendrën e të moshuarve në Fier, ku...

Kërkoi azil politik në Kosovë, Ministria e Brendshme reagon për “Dëshmitarin...

"Dëshmitari X" Albert Veliu po vazhdon të qëndroi në Kosovë edhe pas ndalimit që iu bë prej autoriteteve të Kosovës gjatë fundjavës. Veliu ka kërkuar...

Kosovë, nisin procedurat e azilit për “Dëshmitarin X”

Autoritetet e Kosovës kanë nisur procedurat për azil për Albert Veliun, nga Shqipëria, i njohur ndryshe dhe si “Dëshmitari X”, njeriu i cili deklaroi...

Gjermani rritet numri i kërkesave për azil, ja kush mund të...

Një person i cili ka kërkuar azil në një vend të BE nuk ka të drejtë të kërkojë azil edhe në një vend tjetër....

RAPORTI/ Azilkërkuesit në BE, shqiptarët zënë vendin e parë

Rreth gjysma e të gjithë azilkërkuesve që kishin aplikuar në vendet e Bashkimit Europian, Norvegji dhe Zvicër gjatë vitit 2015 dhe 2016 ende janë...

E deportuan nga Gjermania, flet babai i 4 fëmijëve: Do kërkoj...

Më date 27 korrik autoritetet gjermane kthyen në Shqiperi Hekuran Koçn babain e katër fëmijëve bashke me bashkëshorten. Atij iu refuzua azili në Gjermani....