Tag: artan fuga

ANALIZA/ Pse nuk ka stabilitet politik Shqipëria?

Nga Artan Fuga Shqipëria paguan gjithmonë çarjet dhe tensionet e politikës ndërkombëtare! Qysh nga dita e pavarësisë sepse nën Perandorinë Osmane historia është ndryshe. I paguan...

Akademiku jo optimist për metodologjinë e re: BE i jep fund...

Akademiku Artan Fuga nuk eshte shume optimist per metodologjinë e re të Bashkimit Evropian, çka per te duket se i vendos pikat mbi 'i'. Fuga...

“Kjo është shkenca jote?”, Fuga nuk kursen ironinë pas tërmeteve: Më...

Akademiku Artan Fuga, serish komenton situaten qe krijohet me termetet, duke ngritur alarmin se ne na mungojne analizat, sqarimet. Fuga ka ironizuar ndjeshem çdo...

Artan Fuga: Shqiperia eshte nje tirani!

Si? Cfarë? Shqipëria sipas The Economist Institute Unite qenka një hap larg autoritarizmit!!! Më vjen të qesh me gjithë shpirt! Sipas Aristotelit, Makiavelit, Monteskjesë, Tokëvilit, Lokut, mendimtarëve më...

ANALIZA/ Kongresi i Lushnjës si daulle!

Nga Artan Fuga Historia ka vdekur, nuk jep mesazhe, mesazhet i nxjerrim ne sipas qejfit! Si të bëjmë t'u themi që Kongresi i Lushnjës, që nga...

Artan Fuga: Sistemi aktual zgjedhor, burimi i te gjitha te keqiave

Filozofi Artan Fuga eshte i bindur ne nevojen e ndryshimit te sistemit zgjedhor, te cilin me sa duket dy partite e medha kerkojne ta...

ANALIZA/ Pasojat fatale të “çentralizmit demokratik”

Nga Artan Fuga Studjues të njohur të modeleve sociale dhe politike kanë analizuar edhe sistemin e centralizuar që ishte karakteristikë e shoqërive që vetëquheshin socialiste....

ANALIZA/ Tre shpërthime të mëdha të rrezikshme dhe me dëme afatgjata

Nga Artan Fuga Tre shpërthime të mëdha të rrezikshme dhe me dëme afatgjata ndodhën në Shqipëri në vitin 2019! Përtej nostalgjisë për ditët e këtij viti...

Përse “minishengeni ballkanik” nuk është “minishengen”, Fuga: Historitë me ‘koçi xoxe’...

/ARTAN FUGA Përtej asaj që "minishengeni ballkanik" është një fitore e shkëlqyer e diplomacisë të Serbisë, sikurse është edhe fakti që ajo ka arritur...

“Shqipëria po ribëhet me zyrë censure, jemi kthyer në fis”

Nga Artan Fuga/ Nuk ka asnjë diskutim. Me kalimin e ligjit gjoja kundër shpifjeve në Kuvend, Shqipëria është me një zyrë administrative censure për mediat...