Tag: antishpifje

AXHENDA/Komisioni i Venecias sërish në Tiranë, këtë herë për paketën Antishpifje

Sot, në Tiranë, nis takimet një delegacion i Komisionit të Venecias, lidhur me  Paketën Antishpifje. Kjo e fundit u kundërshtua shumë nga organizatat mediatike dhe...

Meta ktheu për rishqyrtim paketën “Anti-Shpifje”, vjen një reagim ndërkombëtar

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ktheu dje për rishqyrtim në parlament ndryshimet në dy ligje “Për mediat audiovizive” dhe “Për komunikimet elektronike”. Organizata “Reporterët pas...

“Vetë Ali dhe vetë Kadi”, Akademiku ngre alarmin: Shkatërrimi i lirisë...

Teksa opozita është duke diskutuar pasojat e paketës anti-shpifje dhe kur komisioni i ligjeve miratoi në parim kete ligj, akademiku Fuga i është bashkuar...

AMA rrëzon draftin e qeverisë për mediat online, si u ndanë...

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka rrëzuar pr/ligjin e qeverisë Rama “Për shërbimet e medias në Republikën e Shqipërisë". Ky projektligj ndezi debate të forta,...

OSBE/ Përfaqësuesi i lirisë së shtypit: Qeveria duhet ta mbrojë lirinë...

Përfaqësuesi i lirisë së shtypit në OSBE, Harlem Desir, i tha Zërit të Amerikës se qeveria shqiptare duhet t’i bëjë ndryshime të tjera ligjit...

Paketa antishpifje/ DW: Luftë ndaj Fake News apo atentat lirisë së...

Në shtator, me rifillimin e punimeve të Parlamentit pas pushimeve të gushtit, pritet që ato të votohen apo të rrëzohen nga deputetët. Sipas qeverisë...

Paketa anti-shpifje, shoqatat e medias: E paprecedentë në vendet demokratike, Rama...

Projektligjet e propozurara nga kryeministri Edi Rama për “disiplinimin” e medias në internet u publikuan të enjten në faqen e Kuvendit të Shqipërisë duke...

Paketa antishpifje/ “BIRN”: Qeveria rikthen projektligjet drakoniake kundër medias

Qeveria shqiptare bëri të ditur se ka miratuar dhe ka bërë gati për të dërguar në parlament të shumëdebatuarën “paketë antishpifje”, por përmbajtja e...

Miratohet paketa anti-shpifje, ish-deputetja: Po e mbahet e fshehtë, do mbyllin...

Qeveria shqiptare ka miratuar një paketë anti shpifje, referuar këtu mediave, por ende nuk e dimë se cila është kjo paketë dhe a është...

Shoqatat e medias letër Ramës: Jemi kundër 2 projektligjeve për portalet

Organizatat shqiptare të medias dhe të të drejtave të njeriut i kanë kërkuar kryeministrit  Rama të tërheqë iniciativat ligjore për mediat online. Referuar deklaratës së...