aurenc bebja - Kerko rezultate

If you're not happy with the results, please do another search

AURENC BEBJA/ 7 pikat e errëta të Rezolutës së Parlamentit Evropian ndaj qeverisë shqiptare

Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën e gjatë që duhet të ndjekë vendi...

Media franceze: Sa i pasur ishte Ali Pashe Tepelena

Nga Aurenc Bebja  “La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit 1817, në faqen n°4, shkrimin biografik të “The litterary Gazette” për Ali Pashë Tepelenën...

Fjalimi i famshem i Viktor Hygo per filozofin e shquar Volter

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Qershor 2020 Më 30 maj 1778 u nda nga jeta në moshën 84 vjeçare shkrimtari dhe filozofi i shquar francez...

LE SIÈCLE (1850) / Fjalimi brilant i Viktor Hygo ne varrimin e Honore De...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Maj 2020 Më 18 gusht të 1850 u nda nga jeta në moshën 51 vjeçare shkrimtari, dramaturgu, kritiku letrar dhe...

1879/Kabineti qeveritar i Romës atij të Athinës: Ruajtja e kombësisë shqiptare është thelbësore, prandaj...

“Le Globe” ka botuar, të martën e 26 gushtit 1879, në ballinë, një shkrim në lidhje me qarkoren e kabinetit qeveritar të Romës për atë...

MEDIA E KOHES/Cili është posti që i dha Mbreti Zog, Fan Nolit në vitin...

Nga Aurenc Bebja “L’Express de Mulhouse” ka botuar, të shtunën e 2 prillit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me qëllimin kryesor të...

FOTO/Artikulli i 1949: Moska kërkon ta zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën...

“Shqipëria objektiv strategjik i presidentit Eisenhower, për të parandaluar politikën agresive të Bashkimit Sovjetik...

(Nga korrespondenti ynë i veçantë Edward Depury) Uashington, 13 shkurt 1953. – Pasi ka filluar të luajë një rol aktiv në Lindjen e Largët, qeveria...

Marrëveshja e fshehtë që zbuloi Esat Pasha para se të vritej, Shqipëria do të...

Vëllezërit Tharaud (Jean dhe Jérôme, shkrimtarë të shquar francezë) i kanë kushtuar një artikull emocionues në “Le Figaro” Esat Pashës, vrasësi i të cilit...

LE PHARE DE LA LOIRE (1898) / Dokumenti i rralle. Media franceze boton manifestin...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Prill 2020 “Le Phare de la Loire” ka botuar, të mërkurën e 19 janarit 1898, në ballinë, manifestin e popullit shqiptar...

#ONTOP

#ROZE

Horoskopi, 11 Korrik 2020/ Dhe yjet rrinë…, e flasin për Ju!

Dashi   Dite mjaft harmonike kjo e sotmja për te dashuruarit. Duhet ta shfrytëzoni ne çdo sekonde sepse periudha te tilla rralle here vijnë ne jete....

FOTO/Ukrainesja që po thyen rekord me gjoksin e saj, kërkon të...

Një boksiere ukrainase ka shenuar rekord sa i takon permasave te gjoksit. Emri i saj është Mila Kuznetsova dhe mban rekordin në Ukrainë përsa...

VIDEO/ Belinda Balluku, e sigurte ne gafen e saj sot ne...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ishte e nervozuar sot gjatë fjalës së mbajtur ne seancën e radhës ne Parlament ndersa keputi gafen...

Horoskopi, 10 Korrik 2020/ Dhe yjet rrinë…, e flasin për Ju!

Dashi Ndikimi i yjeve do jete shume i madh gjate kësaj dite ne jetën tuaj sentimentale. Ata do ju drejtojnë ne rrugën e duhur dhe...

Këngëtarja dhe deputeja shqiptare infektohet me koronavirus

Këngëtarja dhe njëkohësisht deputetja e PDK Eliza Hoxha është testuar për koronavirus dhe ka dalë pozitive. Këtë lajm e ka dhënë vetë ajo përmes...