Pensioni vullnetar: Siguri për të ardhmen e gjithësecilit

0Shares
0

Siç dihet, në vendin tonë mosha e pensionit është periudha mëdelikate për jetën e gjithësecilit. Shpenzimet janë shumë të lartapër të ardhurat e limituara që merren nga pensionet shtetëroredhe shpeshherë pensionistët janë të detyruar të mbështeten tekfamiljarët e tyre për të përballuar jetesën. Ky fenomen u bëakoma më i qartë gjatë periudhës së pandemisë ku përveçserrezikut ndaj virusit pensionistët patën problematika të mëdha nëpërballimin e shpenzimeve kjo dhe për shkak të uljes së prurjevenga të afërmit e tyre. Në dallim nga të ngjashmit e tyre nëeuropë, pensionistëve shqiptar ju desh të bënin llogaritë jo vetëmme virusin por dhe me pamundësinë ekonomike.

Vlera e pensioneve që marrin qytetarët shqiptarë është padyshimmë e ulët se ajo e vendeve të zhvilluara por nuk është i vetmifaktor që ndikon në mirëqënien e moshës së tretë. Qytetarët nëvendet e BE prej kohësh kanë zbuluar mënyra për të investuarnë të ardhmen e tyre  duke siguruar një pension të dytë vullnetarpër të ruajtur një standart të lartë jetese edhe gjatë pleqërisë. Duke investuar në pensionin vullnetar gjatë viteve të punës atasigurojnë një pleqëri të qetë dhe të qëndrueshme ekonomikisht.

Në vendin tonë investimi në pensionin vullnetar po rritet nëmënyrë të shpejtë, kjo dhe për shkak të fleksibilitetit të skemësdhe mundësisë që i ofron çdo individi për të patur një pension dhe një të ardhme më të mirë.

Disa nga përparësitë e pensionit vullnetar janë: dalja në pension para moshës së pensionit shtetëror, fleksibilitet në investim pramundësi për të gjithë, mundësi tërheqje të menjëhershme tëshumës së akumuluar & përfitime të rëndësishme fiskale përbizneset që investojnë.

Kompania lider në sektor është Fondi i Pensioneve VullnetareSIGAL që zotëron rreth 44.2% të tregut të pensioneve vullnetareduke ofruar interesa deri në 4%. Në Fondin SIGAL çdokushmund të gjejë formulën që i përshtatet pasi ka 5 lloje pensioneshdhe 7 opsione investimi, të krijuara për ti dhënë mundësinëgjithëkujt. Por ka dhe më shumë, Fondi SIGAL kujdesetvazhdimisht për anëtarët e tij duke dhuruar bonuse fantastikederi në 30% në produktet e grupit SIGAL.

Ka ardhur moment që të gjithë të mendojmë për të ardhmen tonëduke filluar nga SOT.

Kontaktoni konsulentët e Fondit SIGAL dhe merrni këshilliminFALAS në lidhje me krijimin e një të ardhmeje më të bukur përju dhe familjarët tuaj.

Kliko dhe njihu me këshilltarin tënd personal:https://fondisigal.com.al/keshilltaret/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje