Presidenti Meta, 10 pyetje për vjedhjen e të dhënave personale

0Shares
0

Presidenti Ilir Meta ka theksuar sërish paligjshmërinë e përdorimit të të dhënave personale nga PS për qëllime elektorale, përmes një konference për mediat.

Ai ka bërë thirrje institucioneve të reagojnë ndërsa tha se ka ndërmend të bëjë konferenca cdo dy tri orë. Ai ka përpilua edhe një sërë pyetjesh për SPAK si më poshtë:

1. Kur u krijua kjo bazë të dhënash, ku ruhet, dhe kur u popullua (u mbush) me të dhëna në Partinë Socialiste?

2. A janë këto të dhëna të njëjta me të dhënat që çdo qytetar ia ka besuar organeve shtetërore gjatë marrjes së shërbimeve të ndryshme në Portalin Shtetëror E-Albania ?

3. A kemi harxhuar ne, si shtet miliona Euro për tendera për krijimin e bazës së të dhënave shtetërore dhe ruajtjen e tyre në mënyrë të pacenuar, ndërkohë që vazhdojmë të shpenzojmë milion euro për mirëmbajtjen e këtyre sistemeve ?

4. Të më dëgjojnë tani të gjithë sipërmarrësit e Republikës së Shqipërisë.

5. Muajt e fundit qytetarët që ushtrojnë aktivitet biznesi janë detyruar të depozitojnë nënshkrimin elektroni, dixhital, pran Qendrës Kombëtare të Biznesit dhe AKSH-it, kundrejt detyrimit financiar prej katër mijë e tetëqind lekësh të reja duhet të jenë.

6. Cilat janë garancitë që u ofrohen këtyre qytetarëve në kushtet e administrimit politik të dhënave të bizneseve?

7. Cilat janë garancitë që ju ofrohen qytetarëve dhe sipërmarrësve në kushtet e rrjedhës masive tët të dhënave personale që administrohen në bazat e të dhënave shtetërore?

8. Unë personalisht shtetasi Ilir Rexhep Metaj, President i Republikës, nuk kam deklaruar ndonjëherë apo dorëzuar askund pëlqimin tim, për administrimin e të dhënave te dikush të mia personale për qëllime të mbledhjes së të dhënave dhe përllogaritjes së rezultateve zgjedhore nga Partia Socialiste.

9. Kur këtë veprim e ke kryer për Presidentin e Republikës, Kreun e Shtetit, çfarë u keni bërë të gjithë shqiptarëve me të dhënat me tyre?!

10. Ndaj të pyes ty drejtpërdrejte Edi Rama, si Kryeministër dhe si Kryetar i Partisë Socialiste, me çfarë drejtë, i ke marrë të dhënat personale të shtetasve shqiptar, duke nisur nga numri unik i identifikimit, atësinë, mëmësi, datëlindje

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje