Çekia zbraz ambasadën ruse, 18 diplomatë dyshohen si spiunë

0Shares
0

Qeveria çeke pothuajse ka zbrazur ambasadën ruse në Pragë duke larguar nga vendi një numër të konsiderueshëm diplomatësh të dyshuar se punonin për shërbimin sekret rus.

Shërbimet e inteligjencës Çeke kanë identifikuar 18 anëtarë të ambasadës Ruse në Pragë si agjentë të shërbimeve të spiunazhit të Moskës, ka thënë Ministri i Jashtëm Çek, Jan Hamacek.

“Tetëmbëdhjetë zyrtarë të ambasadës ruse duhet të lënë vendin tonë brenda 48 orësh,” tha ai.

Kryeministri Çek Andrei Babiç dhe Ministri i Jashtëm gjithashtu thanë se kishte dyshime se shërbimet sekrete ruse ishin të përfshira në bombardimet e vitit 2014 në një depo të ushtrisë. a.a

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje