Arrestimi i 3 kontrollorëve, avokati thotë se është i paligjshëm, ja arsyet

0Shares
0

Avokati i kontrollorëve Rezart Kthupi tha sot pas ndalimit të tre prej tyre se askush nga personat e arrestuar nuk ka indicie që të largohet nga vendi, ndërsa me humor shtoi se dhe në rast se duan nuk mund të largohen, për shkak se avionët nuk punojnë.

Kthupi tha se një prej të arrestuarve nuk është në gjendje të mirë shëndetësore, pasi vetëm ditët e fundit ka kaluar Covid 19, dhe kushtet nuk janë optimale që të përballojë 48 orët në paraburgim.

Avokati:

Sapo kanë përfunduar procedurat për ndalimin e tre kontrolloeëve, akuza është shpërdorim detyre në bashkëpunim, kjo është sa i takon pjesës informative. Zoti Fezga sapo ka kaluar Covidin, nuk është në kushtet më të mira, për të përballuar ndalimin prej 228 orësh në paraburgim. Është një akuzë që nuk mund tiu komunikohet atyre, se nuk janë funksionarë publikë.

Personat e ndaluar e kanë kundërshtuar ndalimin e tyre, nuk e di nëse një person mund të ndalohet për komunikime në ëhatsup. Dmth është një akuzë që është ngritur në bazë të komunikimit në grup.

Të bëjmë një sqarim, është e vërtetë që Albcontroll është me vetëfinancim, por është në pronësi të Ministrisë së Ekonomisë dhe Energjitikës, e cila kishte të gjitha mundësitë që të merrte huam, sikurse ka marrë në vitin 2019 për investime.

Është pretendim që nuk ka asnjë provë që ta provojë, të gjithë kontrollorët kanë qenë sot këtu, dhe me çfarë baze, avionët nuk punojnë. 

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje