Firmosen formularët: Kcimi i Tropojës më afër UNESCO-s

0Shares
0

Kcimi i Tropojës dhe Xhubleta, më pranë UNESCO-s, njofton sot ministrja e Kulturës Elva Margariti.

“Firmosëm sot formularin e kandidimit të dukurisë së Kcimit të Tropojes për “Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity” (lista përfaqësuese e dukurive të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale te njerezit) dhe dijebërjes së Xhubletës për në listën e dukurive në rrezik (Urgent Safeguarding List).


Një moment i rëndësishëm për ruajtjen dhe transmetimin brez pas brezi, por edhe promovimin e trashëgimisë sonë kulturore përtej kufijve lokalë.
Faleminderit komuniteteve lokale që e propozuan dhe këmbëngulën, por edhe partnerit tonë The_AADF , që na mbështetën për ta çuar përpara këtë nismë, që për ne është një mision”, deklaron Elva Margariti sot në rrjetet speciale. m.k

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje