Biznesi gjerman, qeveria mungesë transparence, pasojat e covid edhe një vit

Dhoma Gjermane e Tregtisë parashikon se situata e biznesit në Shqipëri gjatë 6-muajve të ardhshëm do të jetë e keqe, ndërsa efektet negative të pandemisë do të ndihen për të paktën një vit.

Rezultati është arritur pas një anketimi i cili u komentua edhe nga ambasadori gjerman në Tiranë i cili theksoi skepticizmin e kompanive gjermane lidhur me klimën e biznesit në Shqipëri.

Sipërmarrjet ankohen për mungese transparence në procedurat me shtetin, por edhe mungesë të sigurisë ligjore. Ndaj për diplomatin gjerman është e nevojshme që  ky realitet të ndryshojë, duke vijuar me reformat në administratë dhe në drejtësi.

Në gjetjet e anketimit, evidentohet se mbi 70% e bizneseve janë shprehur se  paketat mbështetëse të qeverisë ishin pak ose aspak të dobishme për aktivitetin ekonomik.

Ndaj kërkesa e tyre është për shtyrje të mëtejshme të pagesë së taksave dhe detyrime si dhe aksesi në garancitë shtetërore për të përfituar kredi të jetë më i lehtë.m.d/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje