Fillimisht u bë meme, tanimë senatori amerikan shitet si një kukull

Imazhi nga inaugurimi i Presidentit Joe Biden i Senatorit Bernie Sanders ulur me këmbët e kryqëzuara dhe i veshura me doreza kafe dhe të bardha bëri bujë të madhe në internet. Tani, një blerës me fat mund të ketë një kukull me grep të bërë pas memeve të inaugurimit të Sanders.

Kukulla unike shitet në ankand në eBay, nga Tobey King, i cili premton që 100% të fitimeve do të shkojnë për organizatën Meals on Wheels America.

“Unë isha duke biseduar me një mik tjetër artizanal i cili më tha Bernie sapo kishte shitur disa xhupa dhe i dhuroi të gjitha të ardhurat për Meals on Wheels, dhe e dija se kjo ishte ajo që doja të bëja me kukullën që bëra”, tha King, pronar i punimeve me grep Tobey Time. “Me vëmendjen që po merrte, unë shpresoja që do të bëja një donacion të mirë.”

Oferta fillestare për kukullën e punuar me dorë të shtunën ishte vetëm 99 cent, por deri të hënën artikulli kishte më shumë se 149 oferta me oferta mbi 15,000 dollarë. Ankandi përfundon të martën pasdite.

“Senatori Sanders ka qenë prej kohësh një nga avokatët më të mëdhenj të Vakteve në Rrota dhe është e pabesueshme të shohësh se si momenti i tij i papritur në qendër të vëmendjes po frymëzon të tjerët të bashkohen me luftën për të adresuar urinë dhe izolimin e të moshuarve gjithashtu,” Jenny Young, nënkryetare e komunikimeve për Ushqimet me Rrota Amerikë, i tha CNN.

Javën e kaluar, dyqani i fushatës Sanders filloi të shesë bluza me fotografi që frymëzuan memet e panumërta dhe të gjitha të ardhurat do të shkojnë për programet Meals on Wheels në shtetin e Vermont në vendlindjen e Sanders.

Young i tha CNN se Meals on Wheels America është një bamirëse zyrtare eBay dhe se King zgjodhi organizatën për të marrë 100% të shitjes.

“Mes pandemisë, kërkesa për Meals on Wheels është ngritur në qiell pasi të rriturit më të moshuar më të prekshëm e gjejnë veten të lidhur dhe në nevojë për këtë litar jetësor,” tha Young në një deklaratë.

“Ndërgjegjësimi për kauzën tonë është i nevojshëm tani më shumë se kurrë, dhe në emër të të gjithë rrjetit mbarëkombëtar, ne e vlerësojmë shumë mbështetjen.”

Ashtu si meme i Sanders, modeli i King dhe fotot e kukullës së saj të punuar me dorë u bënë virale javën e kaluar kur ajo postoi fotografi të krijimit të saj në mediat sociale. Ajo i tha CNN se iu deshën shtatë orë për të thurur me kukullë 9-inç kukull që është bërë për t’u ulur. Një kuvertë e vogël prej druri do të përfshihet me kukullën.

King, nga Corpus Christi, Texas, e modeloi atë me një kukull të mëparshme që ajo i bëri Sanders kur ai kandidoi për president në vitin 2020. Këtë herë, ajo shtoi dorashka të thurura tashmë kafe dhe të bardha, së bashku me një maskë fytyre blu.

“Unë thjesht e pëlqej dhe mbështes Bernie”, tha King, 46 vjeçarja, i cili ka punuar me grep për tetë vjet. “Unë mendoj se ai është i shkëlqyeshëm”.

Nëna e dy fëmijëve filloi thurjen me grep, sipas faqes së saj të internetit, kur ajo la punën për të qenë një nënë në shtëpi. Ajo filloi të bënte shalle dhe rroba para se të vendoste të provonte dorën e saj për të bërë një kukull për vajzën e saj. King që atëherë ka bërë kukulla të frymëzuara nga njerëz të famshëm duke filluar nga këngëtarja Selena e deri tek kasta e “The Golden Girls”.
Ndërsa kukulla Sanders po shitet për bamirësi, King po shet gjithashtu modelin me grep në dyqanin e saj Etsy në mënyrë që çdokush të mund të bëjë sendin e tij të koleksionistit.

“Vëmendja që kemi marrë kukulla ime Bernie dhe unë është e pabesueshme”, tha King. “Jam e mbushur me mirënjohje”.

e.h/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje