Britania ofron ndihmë financiare emigrantëve europianë që të largohen vullnetarisht nga MB, ç’ndodh me lejet e qëndrimit

Shtetasit evropianë të cilët janë përfshirë në skemën e kthimeve vullnetare u janë ofruar fluturime falas dhe dhe deri në 2,000£ për zhvendosje.

Qytetarëve të BE-së iu është ofruar stimulim financiar për të lënë Mbretërinë e Bashkuar, ka mësuar Guardian, disa muaj para afatit të fundit për të aplikuar për lejen e qëndrimit.

Nga 1 janari qytetarët e BE-së janë shtuar në skemën e kthimit vullnetar të qeverisë, ku mbështetja financiare ofrohet si një inkurajim për t’u kthyer në vendin e tyre të origjinës.

Pagesat mund të përfshijnë fluturime dhe deri në 2,000£ për paratë e zhvendosjes. Skema është krijuar për të ndihmuar disa migrantë në MB të largohen vullnetarisht.

Njerëzit që punojnë për të ndihmuar qytetarët e pambrojtur të BE-së në MB thanë se oferta e parave për t’u kthyer në shtëpi kundërshton pretendimin e qeverisë se po bënte gjithçka që mundte për të inkurajuar njerëzit të regjistroheshin për lejen e qëndrimit. Afati i fundit për evropianët që jetojnë në MB për të aplikuar për lejen e qëndrimit në BE (EUSS) është 30 qershor.

Benjamin Morgan, i cili drejton projektin e BE-së për të drejtat e të pastrehëve në Qendrën Ligjore të Interesit Publik, tha: “Është e qartë nga detyra jonë se disa nga qytetarët më të rrezikuar të BE-së ende nuk kanë zgjidhur statusin e tyre. Pengesat për aplikimin dhe vonesat në vendimmarrjen e Ministrisë së Brendshme mbeten faktorë të rëndësishëm. Ky mesazh i përzier për statusin e lejes së qëndrimit nga njëra anë dhe kthimet vullnetare nga ana tjetër, minojnë seriozisht pretendimin e qeverisë se të drejtat e evropianëve të prekshëm do të mbrohen pas Brexit.”

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme tha: “Disa njerëz mund të zgjedhin të mos marrin statusin nën EUSS dhe mund të mos dëshirojnë të qëndrojnë në MB pas skadimit të afatit. Kjo është arsyeja pse ne u kemi shkruar palëve të interesuara për t’i informuar ata që shtetasit e ZEE-së që dëshirojnë të largohen nga Mbretëria e Bashkuar tani mund të kenë të drejtë për mbështetje për t’i ndihmuar ata ta bëjnë këtë sipas skemës së kthimeve vullnetare.”

Lajmi erdhi ndërkohë që hulumtimi nga Këshilli i Përbashkët për Mirëqenien e Emigrantëve (JWCI) paralajmëroi se mijëra punëtorë kryesorë Evropianë rrezikuan të humbnin të drejtën e tyre ligjore për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar.

Raporti, i titulluar “Kur qëndrimi ndalon”: Punëtorët e Kujdesit të BE pas Brexit, paralajmëron se mijëra qytetarë Evropianë që aktualisht përmbushin rolet kryesore të punëtorëve në sektorin e kujdesit, si dhe ata që punojnë në ndërtim, prodhim dhe bujqësi, janë në rrezik të humbasin ligjin e tyre statusi dhe largimi i fytyrës nga MB.
Nga 295 punonjës të kujdesit të anketuar nga bamirësia, një në shtatë nuk ishte i sigurt se çfarë ishte EUSS, një në tre nuk kishte dëgjuar për të para se të ishte në kontakt me JCWI, dhe një në tre nuk e dinte se kishte një afat të shkurtër për skemën e zgjidhjes, as kur ishte. Shumica e sondazheve u kryen midis janarit dhe marsit të vitit të kaluar.

“Nëse edhe një pjesë e vogël e banorëve të vlerësuar të EEA + (BE, EEA dhe Zvicër) nuk janë në gjendje të aplikojnë në kohë, dhjetëra mijëra do të humbasin statusin e tyre brenda natës,” thekson raporti.

“Pa veprime urgjente, sektori i kujdesit ka të ngjarë të shkatërrohet,” shton ai.

Raporti bën thirrje për heqjen e menjëhershme të afatit për të aplikuar në EUSS, për qytetarët evropianë që automatikisht marrin statusin e zgjidhur, dhe për t’i dhënë fund politikave të “mjedisit armiqësor”.

Aty thuhet se punëtorët në industri me kushte të këqija, paga të ulëta dhe kontrata të pasigurta si kujdesi, ndërtimi dhe bujqësia janë veçanërisht të rrezikuar të rrëshqasin në çarjet e skemës. Ata që nuk janë në gjendje të aplikojnë në kohë do t’u nënshtrohen masave duke përfshirë ndalimin dhe largimin dhe mund të penalizohen për punë, marrje me qira të akomodimit ose ngasje makine.

Chai Patel, nga JCWI, tha: “Hulumtimi ynë më tremb sepse njerëzit me të cilët biseduam ishin shumë më pak të prekshëm sesa grupet e tjera të fshehura në kushte shfrytëzimi pune, të cilët askush nuk ka mundur t’i arrijë për të bërë pyetje. Pavarësisht paralajmërimeve nga ne dhe shumë ekspertë të tjerë, Ministria e Brendshme po varros kokën në rërë për këtë ashtu si bënë me Windrush dhe po bën justifikime në vend që të gjejë zgjidhje. ”

JCWI nuk është organizata e vetme që paralajmëron se disa mund të kalojnë përmes rrjetës. Observatori i Migracionit ka shprehur shqetësimin se disa grupe rrezikojnë të çregjistrohen brenda afatit të 30 qershorit.
Ministri i emigracionit, Kevin Foster, tha se raporti JCWI paraqiti “një pamje tepër mashtruese të skemës së zgjidhjes së BE” pasi mbështetej në “një sondazh të vogël me më pak se 300 njerëz të kryer një vit më parë”.

“Që atëherë miliona aplikime janë marrë nga skema,” tha ai. “Tani kemi pasur pothuajse 4.9 milion aplikime në skemën jashtëzakonisht të suksesshme të zgjidhjes së BE. Tani ka më pak se gjashtë muaj para afatit të 30 qershorit 2021 dhe unë do të inkurajoja të gjithë ata që kanë të drejtë të aplikojnë tani për të siguruar të drejtat e tyre sipas ligjit të MB. Një gamë e gjerë e mbështetjes është në dispozicion në internet dhe përmes telefonit nëse keni nevojë për të dhe ne po financojmë 72 organizata në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për të siguruar që askush të mos mbetet pas “.

Marrë nga The Guardian-Përgatiti Elsa Hoxha

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje