Si është gjendja në Angli ku spitalet janë të mbingarkuar ndërsa mjekët dhe infermierët të lodhur e të pamotivuar

Spitalet e Mbretërisë së Bashkuar, po përpiqen të  përballen me një variant të ri të koronavirusit, pavarësisht paralajmërimeve vitin e kaluar se ishin të nevojshme më shumë përgatitje për një rritje të pritshme të rasteve në dimër.

Si një variant i ri dhe më ngjitës i koronavirusit punonjësit e Shërbimit Kombëtar Shëndetësor të tejzgjatur të Britanisë, thonë se dështimi i qeverisë për të parashikuar një shkatërrim të infeksioneve gjatë dimrit i ka lënë ata të marrin masa gjithnjë e më të dëshpëruara.

Qindra ushtarë janë dërguar për të lëvizur pacientë dhe pajisje nëpër spitalet e Londrës. Qendrat e transplantimit të organeve kanë ndaluar kryerjen e operacioneve urgjente. Mjekët kanë zvogëluar nivelin e oksigjenit që u jepet pacientëve për të kursyer tuba të mbingarkuar.

Dhe infermierëve, të furishëm për të krijuar hapësirë ​​për më shumë shtretër, u është dashur të transportojnë njerëz në gjendje kritike në pavijoneve të sapo konvertuara në Covid-19 në mes të natës, megjithëse kishin staf mezi të mjaftueshme për të trajtuar pacientët ekzistues.

Problemi më i madh për mjekët dhe infermierët është që qeveria britanike dhe sistemi shëndetësor shtetëror, i goditur nga virusi pranverën e kaluar, nuk arriti të kuptonte nga një sërë paralajmërimesh në muajt në vijim nevojën për të planifikuar një valë të dimrit të infeksioneve, duke lënë spitalet të papërgatitura kur pacientët filluan të shtoheshin.

Pavarësisht tërheqjes së Britanisë përpara Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera Evropiane në garën për të vaksinuar njerëzit dhe shenjat e një ngadalësimi në rastet e reja, vdekjet po rriten, spitalet vazhdojnë të mbushen dhe, për herë të dytë në një vit, punonjësit shëndetësorë të mbi-taksuar po përpiqen të mbajnë gjallë pacientët.

Dhe këtë herë, thanë ata, shenjat paralajmëruese ishin edhe më të dukshme. “Ne ishim të tmerruar – ne e dinim se çfarë do të vinte”, tha Dave Carr, një infermier i kujdesit intensiv në Londrën e Jugut.

Megjithatë, qeveria priti të mbyllte vendin përsëri deri në 4 janar, kur sistemi shëndetësor ishte në prag të krizës dhe spitalet hezituan të ndërpresin operacionet me zgjedhje në mënyrë që mjekët të përgatiteshin.
“Ne nuk dimë çfarë të bëjmë”, tha Z. Carr. “Ne nuk mund t’i kthejmë pacientët. Ne jemi duke praktikuar mjekësi në një mënyrë që kurrë nuk kemi në Britani të Madhe kurrë më parë.”

Për Shtetet e Bashkuara, ku rastet po bien edhe kur disa qytete mbeten të mbytura nga virusi, skenat tronditëse në spitalet britanike mbajnë një mësim kthjellues: Sistemet shëndetësore që i rezistuan valës së parë të pandemisë mbeten të prekshme nga sfidat e një përhapjeje më të shpejtë e varianteve.

Në muajt e fundit, mjekët në Britani kanë vënë në lëvizje plane më të sofistikuara për transferimin e pacientëve, një valvul thelbësore sigurie për spitalet e goditura rëndë dhe mjekët kanë mësuar teknika më pak invazive për të ndihmuar pacientët të marrin frymë.

Por në aspekte të tjera, mbrojtja e spitaleve ishte në rënie kur rastet filluan të rriteshin këtë dimër. Punonjësit e kujdesit shëndetësor të cilët kishin lënë postet e tyre të zakonshme për të trajtuar pacientët me koronavirus pranverën e kaluar u shteruan, duke e bërë më të vështirë arritjen e përforcimeve. Spitalet po përpiqeshin të respektonin takimet e vonuara për sëmundjet jo-Covid dhe duke trajtuar llojet e pacientëve me sulm në zemër dhe goditje në tru që kishin shmangur spitalet pranverën e kaluar thanë mjekët.

Repartet e ngritjes dhe ndërrimet rraskapitëse që dukeshin të pashmangshme vitin e kaluar papritmas iu dukën mjekëve dhe infermierëve si pasojë e një planifikimi të dobët, duke gërryer solidaritetin që dikur pushtonte shërbimin shëndetësor. Me gati 40,000 pacientë Covid-19 në spitale, pothuajse dyfishi i pikut të vitit të kaluar, Britania ka pësuar më shumë vdekje për frymë gjatë javës së fundit se çdo vend tjetër. Më shumë se 101,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Britani.

“Thjesht nuk duhej të ishte kështu”, tha Tariq Jenner, një mjek i dhomës së urgjencës në Londër. “Herën e parë, mund të thuash se ishte e pashmangshme. Kjo thjesht ndihet plotësisht e shmangshme, dhe kjo është shumë më e vështirë për t’u pranuar.”

Kryeministri Boris Johnson ka shmangur në mënyrë të përsëritur ndërmarrjen e veprimeve të shpejta për të ndaluar përhapjen e virusit. Në shtator, ai sfidoi një thirrje nga shkencëtarët qeveritarë për një bllokim të shkurtër në të gjithë Anglinë, duke pritur deri në nëntor për të forcuar kontrollet në të gjithë vendin. Më 22 dhjetor, shkencëtarët qeveritarë përsëri kërkuan masa të rrepta, përfshirë mbylljen e shkollave, një hap që Z. Johnson shmangu deri më 4 Janar.

Më shqetësuese ishin tubacionet që spitalet përdorin për të transportuar oksigjen të lëngshëm në pavijone dhe për ta kthyer atë në gaz. Në gusht, një organ i mbikëqyrur në grupet spitalore angleze paralajmëroi se pandemia kishte “çuar në ngarkesa përtej kapacitetit të tubacioneve ekzistuese” dhe u bëri thirrje inxhinierëve për të kryer punë përmirësuese.

Shërbimi shëndetësor i Britanisë ka thënë se afërsisht 20 milion dollarë u shpenzuan për përmirësimet në infrastrukturën e oksigjenit para dimrit. Por ekspertët e industrisë thanë se jo të gjithë spitalet morën fonde qeveritare për të përfunduar punën. Në javët e fundit, mjekët kanë lejuar që nivelet e oksigjenit në gjak të disa pacientëve të bien nën caqet e tyre të zakonshme dhe kanë zhvendosur pacientë të tjerë në spitale të ndryshme për shkak të sistemeve të mbingarkuara.
Nevoja për oksigjen është rritur këtë dimër sepse mjekët po heqin dorë nga ventilatorët në favor të makinerive të frymëmarrjes që janë më pak invazive, por më shumë oksigjen intensiv.

“Ju mund të kishit azhurnuar tubat”, tha Christina Pagel, një profesore e kërkimit operativ në University College London. “Ky lloj planifikimi mund të ishte bërë lehtë gjatë verës, por njerëzit thjesht menduan se nuk do të ndodhte më.”

Drejtuesit e spitalit gjithashtu hezituan të ndërpresin operacionet zgjedhore, duke zmbrapsur përpjekjet për të kthyer pavijonet dhe të trajnojnë punonjësit e spitalit me më pak përvojë në kujdesin intensiv si rastet e montuara. Në mes të nëntorit, anëtarët e stafit në një spital në Londrën jugore të Londrës i shkruan bordit, duke paralajmëruar se “mund të jetë joreale” të vazhdosh të trajtosh operacionet elektive mbi sëmundjet e përditshme të dimrit dhe pacientët me Covid, “duke pasur parasysh presionet aktuale mbi personelin dhe shkalla e sëmundjes dhe e dërrmimit. ” Edhe para se rastet e koronavirusit të rriteshin, anëtarët e stafit shkruanin, infermieret e kujdesit intensiv po trajtonin më shumë pacientë se zakonisht, duke rrezikuar “kompromise në kujdesin e pacientit”.
Kombinimi i kërkesave uriti punëtorët shëndetësorë të kohës për tu përgatitur. Disa spitale të Londrës kanë zgjeruar repartet e kujdesit intensiv nga afërsisht 50 shtretër në 220.

“Ne kemi hyrë në këtë valë më pak të përgatitur, me stafin më të rraskapitur dhe të tejzgjatur, pa kohën e përgatitjes që kishim para valës së fundit”, tha Mark Boothroyd, një infermier i dhomës së urgjencës.
Shumë punonjës shëndetësorë kanë dalë në pension që nga pranvera. Të tjerët kanë ngurruar të dalin vullnetarë në pavijone të kujdesit intensiv për herë të dytë ose janë të sëmurë kur u kërkohet ta bëjnë këtë.

Infermierët ende në pavijonet Covid raportojnë një mori tensionesh mendore dhe fizike: nyjet që dhembin nga pacientët në lëvizje, shumë prej të cilëve janë mbipeshë; orekset priten përsëri; gjumi prishet nga ankthet për nivelet e personelit. Disa thanë se kishin marrë për të pirë pas ndërrimeve të gjata. Spitalet kanë ngritur klinika dermatologjike për punëtorët, maskat e të cilave dhe larja e duarve u ka dëmtuar lëkurën.

Gjatë një dorëzimi të fundit në stafin e infermierisë, Z. Carr tha që vuri re një koleg duke qarë.
“Normalisht unë do të thosha, ‘Në rregull, padyshim që jeni shtrirë hollë, shkoni në shtëpi”, tha ai. “Në vend të kësaj, unë jam duke thënë, ‘Ju jeni qartë të shtrirë, unë do të vija krahun rreth jush nëse do të mundja, dhe ju nuk mund të shkoni në shtëpi.’ Ka të gjithë atë presion dhe shumë frikë. ”

Me pavijone të mbushura me pacientë të qetësuar, punonjësit shëndetësorë po trajtojnë një sërë detyrash marramendëse: shpërndarjen e ilaçeve, monitorimin e presionit të gjakut dhe elektroliteve, rregullimin e tubave të ushqimit, parandalimin e infeksioneve. Në disa spitale, mjekët thanë se mungesa e stafit do të thoshte se ata nuk mund të zgjonin pacientët e ajrosur aq shpesh sa zakonisht, duke përshpejtuar humbjen e muskujve. Dhe qeveria ende nuk ka lëshuar udhëzime të qarta për mënyrën e racionimit të burimeve në rrethanat më të vështira.

“Çështja e triazhit është në mendjen e të gjithëve”, tha Zudin Puthucheary, një mjek dhe anëtar i këshillit të Shoqërisë së Kujdesit Intensiv, një organ profesional. “Kush do t’i marrë ato vendime? Sepse ne nuk jemi të trajnuar për t’i marrë ato.”

Spitalet janë aq të zënë sa vëllimi i mbetjeve klinike të prodhuara nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit është dyfishuar, sipas memorandumeve të brendshme të spitalit. Dhe ndërsa rastet tërhiqen në Londër, pacientët po transferohen nga Anglia veriore dhe Uells në spitalet e specializuara në qytet.

Ndërsa ritmi i pranimeve të reja të pacientëve Covid në spitalet britanike është ngadalësuar ditët e fundit, mjekët po përgatisin veten për muaj me radhë pune që do të vijnë ndërsa përpiqen të ndihmojnë njerëzit të shërohen. “Ne nuk kemi marrë një plan se si do t’i rehabilitojmë këta pacientë dhe t’i kthejmë përsëri në jetën e tyre”, tha Dr. Puthucheary. “Kjo është pyetja tjetër e madhe me të cilën duhet të përballemi.”

Marrë nga The New York Times-përgatiti Elsa Hoxha

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje