Biden mban në detyrë drejtorin e FBI-së të emëruar nga Trump

Presidenti Joe Biden i ka kërkuar drejtorit  FBI  Christopher Wray të vazhdojë të qëndrojë në detyrë, gjë  ai e ka pranuarbëri  ditur një burim i zbatimit  ligjit për agjencinë “Reuters.

Zoti Wray ishte shpesh  shënjestër  ish-Presidentit Republikan Donald Trump për shkak të refuzimit të tij për  mbështetur pretendimet e rreme për manipulime  zgjedhjet e 3 nëntorit.

Vendimi i zotit Biden për  mbajtur zotin Wray si shef Byrosë Federale  Hetimit u mirëprit nga kryetari i Komisionit  Zbulimit  Dhomën e Përfaqësuesve, Adam Schiff, një kritik i mënyrës se si zoti Trump i ka trajtuar çështjet e zbulimit.

“Christopher Wray u  drejtor i FBI- së në një moment   jashtëzakonshme  kishin përfshirë byronë dhe vendin.Aka shërbyer me profesionalizëm dhe integritet të  madh. Jam i lumtur që Presidenti Biden synon  ta mbajë  detyrë zotin Wray “, tha zoti Schiff.

Zoti Schiff tha se mezi priste  punonte me zotin Wray për  analizuar “dështimin e operacioneve  zbulimit e sigurisë  raport me sulmin e 6 janarit ndaj Kapitolit  dhe nevojën për  zgjeruar  mënyrë dramatike vëmendjen dhe burimet financiare ndaj kërcënimit  paraqet  terrorizmi i brendshëm“.

Shtatorin e kaluar zoti Wray u tha ligjvënësve të një komisioni  Dhomës  Përfaqësuesve se Rusia po ndërhynte  zgjedhjet presidencialeduke përhapur disinformata ndaj kandidatin Joe Biden.

Zoti Wray shtoi gjithashtu se FBI-ja po kryente hetime  të shumta ndaj ekstremistëve  dhunshëm  brendshëm dhe se “pjesa” më e madhe e hetimit përfshinte grupe supremaciste  bardha.

Lidhur me Kinënzoti Wray tha se FBI-ja hapte  çdo 10 orë” një hetim  ri kundërzbulimi ndaj Pekinit.

Christopher Wray u betua në 2 gusht 2017 për një  mandat 10 vjeçar  krye  FBI-së. Rrjeti televiziv CNBC ishte  i pari  njoftoi vendimin Presidentit Biden për ta mbajtur atë  krye  Byrosë Federale  Hetimit. /VOA/ 

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje