Trump s’do jetë në inaugurimin e Biden, ç’do të ndodhë me valixhen bërthamore

Presidenti Donald Trump nuk do të jetë i pranishëm të Mërkurën për të parë betimin e pasardhësit së tij Joe Biden, por mungesa e tij do të ketë pak ndikim në atë që mund të jetë një nga momentet më të rëndësishme të Ditës së Inaugurimit, dorëzimin e valixhes bërthamore.

Valixhja, e cila përmban pajisjet që Trump do të përdorte për të vërtetuar urdhërat e tij dhe për të nisur një sulm bërthamor, mbahet nga një ndihmës ushtarak i cili shoqëron Presidentin në çdo kohë – deri në sekondën që ai lë zyrtarisht detyrën në 20 Janar.

Normalisht, valixhja do t’i dorëzohej një ndihmësi tjetër ushtarak që qëndron në ose afër stendës së shikimit të inaugurimit ndërsa Biden bën betimin e tij për zyrën.
Por të Mërkurën, ky shkëmbim do të ndodhë pak më ndryshe pasi Trump aktualisht pritet të largohet nga Uashingtoni, DC, për Florida përpara ceremonisë së inaugurimit të Biden.

Valixhja bërthamor ka të ngjarë të udhëtojë me të, thonë ekspertët, që do të thotë se do të ketë të paktën dy çanta në vende të ndryshme, duke paraqitur një sfidë unike për të siguruar transferimin e autoritetit pa probleme.

Ndërsa ai proces mund të luajë pak më ndryshe se sa në vitet e kaluara, ekzistojnë masa mbrojtëse për të siguruar një tranzicion pa ndërprerje të kontrollit bërthamor nga një president tek tjetri, pavarësisht nga rrethanat, sipas Stephen Schwartz, një koleg i vjetër jorezident në Buletini i Shkencëtarëve Atomikë.

Dorëzimi i ‘valixhes’
Në kundërshtim me besimin e njohur, valixhja bërthamore nuk përmban një buton ose kode që mund të lëshojnë automatikisht një armë bërthamore, por në vend të kësaj ka pajisjet dhe autoritetet që Trump do të përdorte për të urdhëruar një sulm.

“Ekzistojnë të paktën tre deri në katër “valixhe” identike: një ndjek presidentin, tjetri ndjek nënkryetarin dhe një tradicionalisht caktohet për të mbijetuarin e caktuar në ngjarje si inaugurimet dhe fjalimet e Shtetit të Bashkimit,” sipas Schwartz.

“Më 20 janar, “valixhet shtesë” do të jenë jashtë qytetit diku me të caktuarit e tyre, duke lënë vetëm valixhen e Zëvendës Presidentit Mike Pence nëse Zyra Ushtarake e Shtëpisë së Bardhë nuk ka përgatitur (ose tashmë ka në dorë) një tjetër rezervë për Biden,” tha ai për CNN.

Për më tepër, nga Presidenti kërkohet të mbajë me vete një kartë plastike të njohur si “biskota” në çdo kohë. Biskota përmban kode alfanumerike që përdoren për të identifikuar pozitivisht presidentin, i cili mban autoritetin e vetëm ligjor për të autorizuar një lëshim bërthamor.

Arsyeja është përcaktuar në mënyrë të qartë në Kushtetutë, e cila i jep Trump autorizim të plotë mbi arsenalin bërthamor të SH.B.A.-së deri sa Biden të betohet në mesditë të Mërkurën.

“Sipas Amendamentit të 20-të – dhe në mungesë të çdo thirrjeje të Amendamentit të 25-të që do ta bënte Mike Pence presidentin e përkohshëm – Donald Trump është president deri në orën 11:59:59 të mëngjesit në 20 Janar. Deri në atë moment në kohë, ai ka autoriteti i vetëm, ligjor për të autorizuar përdorimin e ndonjë ose të gjithë arsenalit bërthamor të SH.B.A.-së, ” tha Schwartz. “Nëse një ndihmës me valixhen e shoqëron Trump në Air Force One në Florida, ai ndihmës do të heqë veten nga prania e Trump në mesditë dhe do të kthehet në Uashington, DC, me çantën,” shtoi ai.

Transferimi i autoritetit
Pas kësaj pike, Trump nuk do të ketë më një autoritet të tillë dhe kodet bërthamore që ai mbart do të çaktivizohen automatikisht, shtoi ai. Ndërkohë, Biden do të trashëgojë automatikisht fuqinë për të filluar një sulm bërthamor në të njëjtën kohë.

Kjo do të thotë nëse Trump do të përpiqej të urdhërojë një grevë në 12:01 pasdite të Mërkurën, urdhri do të konsiderohej i paligjshëm dhe komandantët ushtarakë të ngarkuar me kryerjen e nisjes janë të detyruar të refuzojnë.

Kalimi i këtij autoriteti sigurohet nga fakti që kodet që Trump do të përdorte për të vërtetuar identitetin e tij si President do të bëhen të pavlefshme në atë kohë. Ndërkohë, Biden ka të ngjarë të marrë “biskotën” e tij të mërkurën në mëngjes kur ai, dhe me gjasë Zëvendës Presidenti i zgjedhur Kamala Harris, të informohen për procesin e fillimit të një sulmi bërthamor.

Por kodet e tyre nuk do të bëhen aktive deri në mesditën e së Mërkurës. “Mënyra më e lehtë për të menduar është se ekziston një ndërprerje pa ndërprerje se cila ‘biskotë’ është e vlefshme në mesditën e mesditës,” sipas Vipin Narang, një ekspert i politikës bërthamore dhe profesor në MIT. “Biskota e Biden nuk do të ishte e vlefshme në 11:59 të mëngjesit dhe ajo e Trump nuk do të ishte e vlefshme në 12:01 pasdite”.

Në fillim të këtij muaji, Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi u tha Demokratëve të Dhomës në një letër se ajo foli me Kryetarin e Shefave të Përbashkët të Shtabit Gjeneral Mark Milley për të diskutuar aksesin e Trump në kodet bërthamore mes thirrjeve që Presidenti të hiqej nga detyra pasi një turmë e dhunshme pro-Trump sulmoi Kapitolin e SHBA. “Këtë mëngjes, unë fola me Kryetarin e Shefave të Përbashkët të Shtabit Mark Milley për të diskutuar masat paraprake në dispozicion për të parandaluar një president të paqëndrueshëm nga fillimi i armiqësive ushtarake ose hyrja në kodet e nisjes dhe urdhërimin e një sulmi bërthamor,” shkroi Pelosi në një letër. “Situata e këtij Presidenti të papenguar nuk mund të jetë më e rrezikshme, dhe ne duhet të bëjmë çdo gjë që të mund të mbrojmë popullin Amerikan nga sulmi i tij i paekuilibruar ndaj vendit dhe demokracisë sonë “.

Pasi foli me Milley, Pelosi i tha grupit parlamentar të saj se ajo kishte marrë siguri se ekzistojnë masa mbrojtëse në rast se Trump dëshiron të lëshojë një armë bërthamore, sipas burimeve të shumta në një thirrje të grupit parlamentar. Zyrtarë të lartë ushtarakë thonë se ndërsa Presidenti ka autoritetin e vetëm për të lëshuar armë bërthamore ai nuk mund ta bëjë atë vetëm.

TRANZITIMI I BIDEN
Nëse një kundërshtar do të niste një raketë në SH.B.A., presidenti do të ishte menjëherë në një rrjet të klasifikuar të komunikimit, duke marrë inteligjencë minutë pas minute dhe rekomandime se si të veprohet.
Ekzistojnë masa mbrojtëse kundër urdhrave të sulmit të paligjshëm qoftë bërthamor apo konvencional. Për të qenë të ligjshëm, urdhrat duhet të kenë një synim legjitim, një objektiv të qartë ushtarak dhe të përdorin forca proporcionale.

Gjenerali i cili kohët e fundit komandoi armë strategjike dhe tani është numri dy në Pentagon është i vendosur që ushtria nuk do të ndjekë urdhrat e paligjshëm nga asnjë president.

“Nëse është e paligjshme, mendoni se çfarë do të ndodhë? Unë do të them,” Z. President, kjo është e paligjshme. ” Ai do të thotë, ‘Çfarë do të ishte e ligjshme?’ Dhe ne do të dalim me opsione, me një përzierje aftësish për t’iu përgjigjur situatës, dhe kjo është mënyra se si funksionon. Nuk është aq e komplikuar, “tha gjenerali John Hyten, ish-komandanti i Komandës Strategjike të SH.B.A.-së në 2017.

Nëse një president vazhdon të japë urdhra të paligjshëm, një komandant ushtarak nuk do të ketë mundësi tjetër përveç dorëheqjes.

Marrë nga CNN-përgatiti Elsa Hoxha

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje