Frikë për sigurinë, Kapitoli në SHBA “mbyllet” përkohësisht

Provat për procesin e inaugurimin të Joe Biden u evakuuan në mënyrë dramatike ditën e sotme pasi një zjarr në një kamp pranë të pastrehëve shkaktoi shqetësime të sigurisë.

Pjesëmarrësit në provë u evakuuan dhe pjesë të ndërtesës së Capitol u mbyllën nga një masë e madhe kujdesi të hënën rreth orës 10 të mëngjesit.

Zyrtarët më vonë thanë se nuk kishte asnjë kërcënim për publikun dhe zjarri besohet të mos ketë qenë një kërcënim për inaugurimin. Zjarrfikësit lokalë e fikën flakën shpejt.

Z. Biden nuk po merrte pjesë në prova dhe as VIP-a të tjerë që do të marrin pjesë në ceremoninë e së Mërkurës. Por vendimi i shpejtë për tu mbyllur nënvizon frikën që ka kapluar Uashingtonin që nga rrethimi vdekjeprurës i Kapitolit më 6 janar.

Siguria në kryeqytetin e vendit është rritur ndjeshëm në përgatitjet të inaugurimit, dhe zona në qendër të qytetit është në thelb në bllokim me rrugë të bllokuara, gardh të lartë të instaluar dhe dhjetëra mijëra Garda Kombëtare dhe oficerë të tjerë të zbatimit të ligjit të vendosur në zonë.

Por zyrtarët amerikanë janë gjithashtu të shqetësuar për një sulm të mundshëm të brendshëm ose kërcënim tjetër nga anëtarët e shërbimit të përfshirë në sigurimin e ngjarjes, duke bërë që FBI të kontrollojë 25,000 trupat e Gardës Kombëtare të pranishëm në zonë.

Presidenti Donald Trump ka refuzuar të marrë pjesë në inaugurim, megjithëse Zëvendës Presidenti Mike Pence do të jetë atje, si dhe ish-presidentë të tjerë.

Zëdhënësi i policisë së Kapitolit, Eva Malecki tha se aktualisht nuk kishte zjarre në ose brenda kampusit. “Anëtarët dhe stafi u këshilluan të strehohen në vend ndërsa incidenti po hetohet,” tha ajo në një deklaratë.

Pjesëmarrësit u morën nga Fronti Perëndimor i Kapitolit. Ata që ishin mbledhur për një shëtitje, duke përfshirë një bandë ushtarake, u urdhëruan të drejtoheshin brenda dhe lëvizën në drejtim të një vendi të sigurt brenda kompleksit të Kapitolit.

Njerëzit e përfshirë në provë thanë se zyrtarët e sigurisë bërtitën “kjo nuk është një stërvitje”. Kyçja u hoq rreth një orë më vonë.

Marrë nga ‘The Telegraph’, përgatiti Elsa Hoxha

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje