Rritje e vdekjes së grave në Britani për shkak të Covid, faktet shqetësuese

Gratë po vdesin më shumë nga Covid tani sesa në valën e parë, sipas analizës së shifrave zyrtare. Ekspertët thonë se mund të jetë për shkak se ato janë më të prekshme ndaj llojit të ri të koronavirusit që po përhapet me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Njerëzit e bardhë gjithashtu po vdesin në një numër më të lartë se më parë, ndërsa vdekjet në mesin e njerëzve të pakicave etnike janë në rënie.

Dr.David Strain, një pedagog i vjetër klinik në Universitetin e Exeter, tha se ka një numër arsyesh hipotetike për ndryshimin e trendeve. Njëri prej tyre, tha ai për ‘The Sun’, është ndryshimi në virus: “Nëse imagjinojmë që të gjithë kanë një prag të caktuar të tolerancës virale, nëse sasia e virusit me të cilin bien në kontakt është mbi atë prag, ekspozimi kthehet në sëmundje. Tani virusi është më i fortë, ju duhet një sasi shumë më e ulët për të shkaktuar infeksionin, prandaj njerëzit që më parë nuk kishin gjasa të kapnin sëmundjen (gratë e reja) janë papritmas të prekshëm.”

Të rinjtë, ata nën moshën 60 vjeç, ende po vdesin nga Covid në një numër relativisht të ulët, pak më pak se në pranverë, por mjekët thonë se ata po shtrohen në spital më shumë se më parë.

Dr.Strain paralajmëroi për një ndryshim në sjellje gjatë rrjedhës së pandemisë, duke thënë: “Pacientët më të rinj, veçanërisht gratë e bardha, janë tërhequr në një ndjenjë false të sigurisë. Të dëgjosh rregullisht se ke rrezik të ulët do të thotë që ka më shumë të ngjarë të marrësh rreziqe”.

Shifrat, nga NHS Anglia, vijnë ndërsa spitalet vihen nën presion ekstrem për të trajtuar një rekord prej 32,070 pacientë Covid. Shifra është rritur 20 përqind krahasuar me javën e kaluar dhe 81 përqind që nga Dita e Krishtlindjes.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock i bëri jehonë zyrtarit kryesor mjekësor të Anglisë, Profesor Chris Whitty duke thënë “ne jemi në pikën më të keqe në këtë pandemi” në konferencën për shtyp të natës së kaluar në Downing Street. Por Stephen Powis, Drejtori Kombëtar i Mjekësisë i NHS Angli, paralajmëroi se Britania e Madhe ende nuk ka parë ndikimin e lejimit të familjeve të përzihen në Krishtlindje.

Si kanë ndryshuar statistikat e vdekjeve?

Analiza e vdekjeve në spital e kryer nga ‘The Times’ zbulon një ndryshim të lehtë në trendet e vdekshmërisë.
Gazeta klasifikoi “valën e parë” si vdekje midis janarit dhe majit të vitit 2020. Ajo më pas vështroi vdekjet midis 2 dhjetorit dhe 6 janarit, të referuara në këtë artikull si “vala e dytë”. Mbretëria e Bashkuar zakonisht konsiderohet të jetë në valën e dytë, e cila filloi në shtator, dhe megjithëse filloi të përmirësohej në fund të nëntorit, tani është më keq se kurrë më parë.

Analiza për të dytin mbuloi vetëm një muaj të vdekjeve, por një statisticien beson se ka të ngjarë që tendencat të mbeten të njëjtat duke dalë nga kjo valë aktuale.
Kevin McConway, një profesor emitues i statistikave të aplikuara në Universitetin e Hapur, i tha The Sun: “Padyshim që ajo valë po vazhdon akoma, me të vërtetë akoma më keq, dhe me të vërtetë, për fat të keq, do të ketë njerëz që ishin në spital më 6 janar që do të vdes në javët e ardhshme. Sidoqoftë, do të befasohesha shumë nëse këto vdekje të mëvonshme do të bënin një ndryshim të madh në krahasimet e vdekjeve sipas moshës, gjinisë ose etnisë.”

Gjinia
Burrat ende vdesin në numër më të lartë se gratë në përgjithësi, por ka një ekuilibër midis gjinive tani krahasuar me pranverën. Në valën e parë, 61 përqind e vdekjeve ishin burra, dhe 39 përqind ishin gra. Tani, 57 përqind e vdekjeve janë burra dhe 43 përqind janë gra.

Një sërë arsyesh janë renditur në përpjekjen për të shpjegojnë pse gratë janë më të rrezikuara nga Covid-19, përfshirë këtu edhe ndryshimet gjenetike që ndikojnë në sistemin imunitar.

Disa ekspertë thonë se gjaku i burrave e bën më të lehtë për koronavirusin të infektojë qelizat. Burrat kanë më shumë enzimë ACE2 – të cilën virusi e përdor për të hyrë në qeliza dhe për të filluar replikimin.
Dr Strain tha: “Sa më shumë nga kjo enzimë, aq më pak virus keni nevojë për të shkaktuar sëmundjen.” Sidoqoftë, ai tha se lloji i ri mund ta ketë më të lehtë të shkaktojë sëmundje tek ata që kanë nivele më të ulëta të ACE2.

Prof McConway tha “Dallimet në vdekjet midis burrave dhe grave janë ende duke shkuar në të njëjtin drejtim si ato në valën e parë, kur shumë më shumë burra vdisnin sesa gratë. Është akoma e vërtetë që shumë më shumë burra po vdesin sesa gratë, dhe kjo ka qenë rasti gjatë gjithë valës aktuale (dhe në të vërtetë gjatë gjithë vjeshtës), por ndryshimi në vdekjet midis burrave dhe grave është pak më i vogël se sa ishte në valën e parë ”

Përkatësia etnike

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit e grupeve të pakicave zezake, aziatike dhe etnike (BAME) janë më të ndikuar nga Covid-19, ata kanë më shumë të ngjarë ta kapin atë dhe të vdesin sipas studimeve. Kjo mendohet të jetë kryesisht rezultat i të jetuarit në zona më urbane dhe të mbushura me njerëz, duke punuar në punë para dhe që kanë më shumë kushte themelore shëndetësore.

Njerëzit me prejardhje BAME përbënin 16 përqind të përqindjes së vdekjeve në valën e parë, pavarësisht se përbënin vetëm rreth 13 përqind të demografisë së popullsisë. Megjithatë, 11 përqind e vdekjeve midis 2 dhjetorit dhe 6 janarit ishin në ato etnike pakicat.

Më shumë njerëz të bardhë vdiqën në “valën e dytë” midis 2 dhjetorit dhe 6 janarit sesa në valën e parë
Ndërkohë, të bardhët po vdesin në numër pak më të lartë se më parë, sugjerojnë të dhënat. Ata përbënin 84 përqind të vdekjeve në valën e parë, e cila, duke konsideruar rreth 86.5 përqind të popullsisë janë të bardhë, ishte nën përfaqësim. Por tani 89 për qind e vdekjeve janë në njerëz të bardhë.

Sidoqoftë, sapo të përfshihen njerëzit për të cilët nuk ka të dhëna etnike, njerëzit e bardhë nuk po vdesin në mënyrë disproporcionale, pretendon gazeta, duke sugjeruar që nivelet e vdekshmërisë janë barazuar.

Prof McConway tha “duke pasur parasysh se ndryshimi në bilancin etnik të vdekjeve nuk është shumë i madh, unë mendoj se do të vazhdojë të jetë rasti që njerëzit BAME të kenë më shumë gjasa të kenë vdekur sesa njerëzit e bardhë, duke lejuar moshën”.

Mosha

Disa mjekë kanë pohuar se ka më shumë të rinj në pavijone tani, kur mutacioni i ri po bën trazira në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, më shumë sesa në valën e parë.

Sir Simon Stevens, shefi ekzekutiv i NHS Angli, tha dje një në katër pranime të koronavirusit në spital ishin për njerëzit nën moshën 55 vjeç. Dhe të dhënat e Shëndetit Publik të Anglisë tregojnë se ka pasur një rritje të madhe në numrin e njerëzve midis 40 dhe 60 që sëmuren rëndë me Covid dhe po pranohen në njësitë e kujdesit intensiv, dhe një rritje të lehtë në të rriturit e rinj, raportoi BBC.

Grupmoshat më të reja nuk po vdesin me ritme më të larta tani sesa në pranverë. Tetë përqind e vdekjeve në valën e parë ishin njerëz në 40 dhe 50, e cila ka rënë në pesë përqind. Mund të ndodhë që të rinjtë po shihen në spitale më shumë se kurrë thjesht si rezultat i pranimeve më të larta të koronavirusit në të gjithë bordin.

Covid-19 godet njerëz të të gjitha moshave, por është më i moshuari që rrezikon më shumë të vdesë nga sëmundja, prandaj ata janë në krye të listës prioritare për një vaksinë Covid. Njerëzit e moshave më të reja ende mund të sëmuren në mënyrë kritike dhe të vdesin. Por nuk ka shenja që varianti i ri është më i ashpër.

Gjithsesi Dr Strain paralajmëroi që të rinjtë mund të jenë më të rrezikuar nga Covid i gjatë, i cili shkakton simptoma të vazhdueshme edhe pas shërimit nga vetë virusi.

Ai tha: “[Duket se] po prek femrat më të reja në formë më shumë sesa grupet e tjera, mosha mesatare e pacientëve të shtruar në spital po bëhet më e re.
Javën e kaluar kishte rreth 400,000 raste të reja. Shqetësimi më i madh është se afërsisht 40,000 e popullsisë më të re në moshë (<40) më të mirë do të kenë simptoma të qëndrueshme duke e bërë të vështirë funksionimin në aktivitetet e tyre normale.”

Statusi shëndetësor
Njerëzit pa probleme shëndetësore, të konsideruar përgjithësisht me rrezik më të ulët të Covidit të rëndë ose fatal, po vdesin në numër më të ulët tani sesa në valën e parë – 3.3 përqind krahasuar me 5.1 përqind.
Por fatkeqësisht shifrat nuk po përmirësohen ose ato me shëndet themelor të sëmundjes, të cilat mund të përfshijnë diabet, presion të lartë të gjakut ose sëmundje të veshkave ose mëlçisë.

Marrë nga The Sun, përgatiti Elsa Hoxha

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje