Ligj i rralle per perdhunuesit, nuk do te denohen ne qeli por me nje lavazh kimik

Pakistani po miraton nje ligj te rralle ne llojin e tij. Kryeministri pakistanez, Imran Khan kaloi nje draft qe lejon kastrimin kimik të përdhunuesve të dënuar.

Ky vendim mund të konsiderohet kompromis, pasi kryeministri i Pakistanit kishte thënë se përdhunuesit duhet të varen publikisht, por kjo nuk do t’i dëmtonte reputacioni kombit ose marrëdhëniet tregtare me Evropën.

Drafti i ligjit do të përfshijë gjithashtu rritjen e roleve të grave në polici, ndjekjen e shpejtë të rasteve të përdhunimit, mbrojtjen e dëshmitarëve dhe viktimave dhe një bazëë të dhënash përdhunuesish. Sipas Khan, ligji do të jetë transparent dhe do të zbatohet në mënyrë rigoroze.

Khan tha se përdhunimi do të ndahet në shkallë, siç ndodh me vrasjet. “Kur të ketë përdhunim të shkallës së parë, tredhini. Bëjini të paaftë që ta përsërisin”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje