Gazeta austriake:Shqipërisë i konfiskohen pasuritë jashtë nëse nuk i jep 100 milionë € Becchettit

Gazeta austriake “Der Standard” ka botuar një artikull ditën e sotme, në të cilin paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi arbitrazhi që vendosi humbjen e Shqipërisë kundër biznesmenit italian Francesco Becchetti, pronari i televizionit “Agon”.

“Qeveria në Tiranë ka humbur një procedurë arbitrazhi rreth një procesi gjyqësor investitorësh mbi shpronësimin e një stacioni televiziv dhe nuk dëshiron të paguajë” thotë gazeta dhe sipas saj biznesmeni italian pasi fitoi gjyqin është vendosur në lëvizje për të marrë shumën prej 100 mln eurosh me të cilën u dëmshpërbleu nga gjykata e Arbitrazhit.

Sipas procedurës kur shteti humbës nuk pranon vendimin e gjyqit mund të sekuestrohen pasuritë jashtë vendit thotë gazeta.

“Disa banka austriake dhe kompani energjetike kohët e fundit morën një mesazh të pazakontë. Një kompani ligjore pyet nëse ata kanë ndonjë pasuri nga Republika e Shqipërisë.

Arsyeja është një arbitrazh që investitorët italianë fituan kundër Shqipërisë dhe fituan. Gjykata e arbitrazhit ndërkombëtar në Qendrën për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) u dha atyre rreth 100 milion euro kompensim në Prill 2019. Për shkak se qeveria në Tiranë refuzon të respektojë këtë vendim të arbitrazhit, pasuritë shqiptare që nuk mbrohen nga konventat diplomatike tani mund të konfiskohen në të gjithë botën.

Në Austri, një nga partnerët më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë, firma ligjore Dorda ka marrë përsipër këtë detyrë dhe është përpjekur të mbledhë deri në 25 milion euro për Francesco Becchetti, një nga tre paditësit. Llogaritë dhe llogaritë e letrave me vlerë në shtatë banka që Shqipëria vihen në diskutim” shkruan gazeta më tej.

e.h/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje