Karantina në Britani zgjat deri në prill, njoftohen masat e reja anti-covid

Kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi të rejat më të fundit lidhur me masat anti-Covid në vend në një konferencë të mbajtur ditën e sotme.

Johnson njoftoi se karantinës mund t’i vijë fundi përfundimisht në prill pasi edhe një tjetër vaksinë për koronavirusin rezultoi efektive.

Gjatë deklaratës që u bë në Downing Street ku Johnson është i izoluar, tha se nga kjo nuk ka rrugë shpëtimi si dhe konfirmoi edhe përfundimin e shtetrrethimit e dytë kombëtar më 2 dhjetor.

 

Kryeministri konfirmoi që blerjet për Krishtlindje do të lejohen, ndërsa bizneset e palestrat hapen. Edhe sportet me spektatorë do të lejohen me nivele më të ulëta pjesëmarrjeje, kurse, pub-et dhe restorantet do të qëndrojnë të mbyllura.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani, Britania e Madhe numëron 1,5 milion të infektuar dhe 55,230 viktima.

e.h/DRONI.al/

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje