Itali, mbi 500 viktima dhe rreth 30 mije te infektuar, megjithate koficenti i infektimit eshte pergjysmuar

Ndaje

Në 24 orët e fundit Italia ka regjistruar 562 viktima e 28.337 të infektuar.

Vihet re një ulje e numrit të rasteve pozitive dhe të viktimave por që lidhet pa dyshim me numrin shumë më të ulët të tamponeve të kryer në 24 orët e fundit e janë 188 747, mbi 50 mijë më pak se një ditë më parë.

Dita e sotme ka regjistruar 13.574 të shëruar më shumë, 216 pacientë më shumë në kurim spitalore e 43 në repartet e terapisë intesive.

Aktualisht janë 805.947 pacientë aktivë të infektuar nga koronavirusi.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve ka arritur në 553.098 e janë 20.388.576 tamponë të kryer deri më sot.

Situata e Covid 19 në Itali eshte kritike në 18 rajone ndër 21 që ka vendi edhe pse ka nje ulje të koeficientit të infektimit në kuotën mesatare kobmëtare RT 1.2.

Sipas raportit të fundit të publikuar nga Institutit i Shëndetit Publik Italian në vend në cdo 100 mijë banorë ka mbi 732 banorë të infektuar e mbetet një përqindje e lartë në kuotën 17% të rasteve ku nuk është mundur gjurmimi i motivit të infektimit të të sëmurëve./DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje