12 viktima nga tërmeti në Turqi,raportohen 84 pasgoditje

Ndaje

Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi ka shkuat në 12, ndërsa janë 418 të plagosur. Autoritetet sizmologjike turke kanë raportuar edhe për 84 pasgoditje që janë regjistruar pas lëkundjes kryesore, 16 prej tyre 4 ballë të shkallës Rihter.

Operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë në rreth 17 ndërtesa që u shembën ose janë dëmtuar rëndë në Izmir. Më shumë se 50 makina zjarrfikëse dhe 200 shpëtues janë vendosur në vendngjarje.

Gjysmëhëna e Kuqe Turke po merr pjesë në operacionet e shpëtimit gjithashtu me 48 anëtarë dhe 16 automjete.

Sipas Guvernatorit të Izmirit Yavuz Selim Kosger të paktën 70 njerëz janë shpëtuar nga rrënojat e ndërtesave deri më tani, ndërkohë që në Greqi janë shënuar 2 viktima në ishullin Samos.

e.h/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje