VIDEO, RAMA-DENDIAS/ Kryeministri: Do hiqet ligji i Luftës. Marrëveshja e detit në Gjykatën Ndërkombëtare

Ndaje

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtem grek Nikos Dendias dhane sot nje konference per shtyp fill pas perfundimit te takimit zyrtar ne Kryeministri.

Greqia ka qene dhe mbetet nje partner strategjik, tha Rama duke theksuar se marredheneiet mes dy vendeve jane shume te mira. Kryeministri theksoi kontributin e vete ministrit Dendias gjate diteve te termetit tragjik te 26 nentorit ne Shqiperi.

Rama tha se kemi rene dakord qe te punojme bashke per te zgjidhur te gjitha ceshtjet mes dy vendeve tona. ”Nuk eshte nje ceshtje e Greqise, ajo e minoritetit grek ne Shqiperi, por edhe e Shqiperise, jo vetem per minoritetin grek, edhe per minoritetet tjera. E njejta vlen edhe per shqiptaret ne Greqi. Ne diskutuam per te cuar me tej agjenden ne kete drejtim, duke perfshire edhe legjislacionin, por edhe me elementet e tjere”, tha Rama.

Nw lidhje me marreveshjen detare Shqiperia ka vendosur te coje ne gjykaten Nderkombetare per ta zgjidhur ata, deklaroi Kryeministri Rama duke iu drejtuar elektoratit patriotik se kjo ceshtje eshte ne diskrecionin e nje pale te trete, as shqiptareve, as grekeve.

Ne fund te fjales Rama tha se ndoshta eshte koha qe te deklarojme se Greqia do te heqe ligjin e Luftes me Shqiperine. /DRONI.al/

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/1104152250000110/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje