Rritet paga minimale, rrezikohet punesimi ne industrine e call center

Ndaje

Këshilli Kombëtar i Punës miratoi sot rritjen e pagës minimale në vlerën 30 mijë lekë, që pritet të hyjë në fuqi më 1 Janar 2021. Ministrja Anila Denaj është shprehur se ka qenë gjithmonë një iniciativë e qeverisë ndërsa thekson se cdo person juridik apo fizik është i detyruar që të zbatojë vendimin e ri.

“Përfshirja e Qeverisë në Këshillin Kombëtar të Punës me 7 Ministri është një shembull i mirë i bashkëpunimit ndërinstitucional, sipas edhe rekomandimeve të Organizatës Botërore të Punës, shenjë e angazhimit në kuadër të përgjegjësisë sociale”, tha Denaj.

Rritja e pages minimale mund te krijoje krize punesimi ne industrine e call center te cilat joshen nga pagat e uleta qe aplikojne vendet me papunesi te larte ose me ekonomi te dobet.

Paga bazë minimale në shkallë vend  ishte 26.000 lekë në muaj e caktuar me VKM  ne dhjetor te 2018.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje