“U zgjua nga gjumi letargjik”, Ish-deputeti-Ramës: Mos merr vendime terrorizuese me gjoba, por shoqëroje me këto 3 masa shtesë

Pasi kryeministri Edi Rama njoftoi se gjithe vendi do te duhet te mbaje masken dhe ne ambjente publike, ka ardhur reagim i pare nga opozita, nga ish-deputeti Tritan Shehu.  Ky i fundit, shprehet se Rama sapo eshte zgjuar nga gjumi letargjik, duke e ironizuar kete te fundit per qendrimet e lekundura qe ka mbajtur sa i takon perdorimit te maskes.

Ishte ai qe para pak javesh ne ambjentet e QSUT tallej me mjeket qe mbanin maska.
Jemi neve qe prej kohesh kemi kerkuar perdorimin e gjere te masakave, ashtu si tashti po veprohet ne Itali, France etj, por ky nuk mund te jete nje vendim perseri terrorizuesh me gjoba, por duhet paraprire a shoqeruar nga te tjera masa:
—Se pari duhet te percaktohen tipat e maskave edhe per grup mosha. Percaktimi ministrial “maska jo medikale” nuk do te thote asgje, pervec propagande, formalizem dhe mos marje te masave reale.
—Se dyti eshte detyre e shtetit te furnizoje qytetaret me maska. Ne Itali, meqe Rama e permendi Italine, maskat ipen gratis nje cope ne dite per shtresa shume te gjera te popullesise. Per te tjeret ato kirurgjikale shiten me cmime te subvencionuara me vlere 50 Cent, ne Spanje kjo eshte 20 Cent etj.
—Se treti meqe Kryeministri sot nuk foli per testimin e pyes, a e di ai se Italia arriti ne 130 mije teste ne dite gratis dhe OBSh insiston ne test, test, test, identifiko, izolo, mjeko. Pra ai duhet te kuptoje se “maska” eshte nje instrument i rendesishem, por jo gjithecka.
—Se katerti dua t’i kujtoj atij se shqiptaret nuk mund ta perballojne mjekimin nge “xhepi” te Covid ambulatorisht. Ai nuk tha asgje dhe kur u pyet per rimbursimin e mjekimit ambulator, per protokollet qe mungojne krejtesisht, rolin e mjekut te familjes qe nuk egziston.
—Se pesti ai duhet te kuptoj se pacientet e renduar humbin jeten ne spitale e vecanerisht ne reanimacione, qe jane jo vetem te pa mjaftueshem por dhe larg standarteve europiane. Ai dhe per kete vetem heshti“,-shprehet Shehu ne reagimin e tij te fundit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje