VIDEO/Ndërpritet ëndrra europiane e Kosovës, Maqedonia e Veriut në festë të ‘çmendur’...

VIDEO/Ndërpritet ëndrra europiane e Kosovës, Maqedonia e Veriut në festë të ‘çmendur’ pas fitores

121
0

Maqedonia e Veriut, me disa shqiptarë në fushë, festoi mbrëmë në ndeshjen kundër Kosovës. Triumfi 2-1 me Dardanët u jep mundësinë atyre të luajnë një finale me Gjeorgjinë, për të siguruar pjesëmarrjen në EURO 2021.

Kështu, fitorja e djeshme ishte e një rëndësie të madhe dhe në Maqedoninë e Veriut e kanë festuar gjatë. Edhe pse koronavirusi është ende nëpër këmbë, ka qenë tepër e vështirë t’i ndalosh grumbullimet dhe festimet nëpër qytete të ndryshme.

Florent Hadërgjonaj ka shënuar super-gol ndaj finqjve të Maqedonisë së Veriut me një goditje nga distanca në minutën e 29-të.

Kosova në atë moment barazoi rezultatin dhe shtoi shpresat për një kalim në finale të play off të Ligës së Kombeve por kosovarët pësuan shpejt. Ndeshja u zhvillua në Shkup, ku për fat të keq përfundoi ëndrra europiane e Kosovës.